ПОСЛОДАВЦИ ЗАДОВОЉНИ ДУАЛНИМ СИСТЕМОМ ОБРАЗОВАЊА

Дуални систем образовања ученика привредници Црне Горе оцјенили су високом оцјеном, а учесници програма – Привредна комора, Центар за стручно образовање и Министарство просвјете, науке, културе и спорта, као веома важан сегмент којим образовну понуду усклађују са потребама тржишта рада у области стручног образовања.

Ријеч је о образовном систему који је већ годинама у примјени и у СМШ „Иван Горан Ковачић“, а подразумјева да ученик теоријску наставу похађа у школи, а комплетно практично образовање обавља код послодаваца и за то прима накнаду.

Привредна комора Црне Горе, у сарадњи са Центром за стручно образовање, организовала је презентацију истраживања: „Искуство послодаваца који учествују у дуалном систему образовања о имплеметацији овог процеса у Црној Гори“.

Истраживањем су обухваћена 134 послодавца и већина је истакла да су ученици који су похађали практично образовање у њиховим компанијиама стекли знања и вјештине да могу ефикасно да раде и код другог послодавца, истакао је Вуко Јовановић из Сектора за образовање и квалитет Привредне коморе.

Као главне мотиве за учешће у програму дуалног образовања послодавци наводе могућност да се образује радна снага за специфично радно мјесто у сопственој компанији, обезбиједи оспособљен кадар за привреду Црне Горе и помоћ њеном образовном систему, друштвено одговорно пословање, те могућност умережавања са образовним институцијама и будућом радном снагом.

Сугестије које су послодавци навели за унапријеђење овог система у Црној Гори су: подизање свијести код родитеља и дјеце о важности различитих занимања; разбијање предрасуда да само лоши ђаци уписују средњу стручну школу; мање обавеза у школи за дјецу која похађају праксу; могућност да привредник учествује у одабиру ученика који би обављали праксу, те важност унапријеђивања начина усмјеравања дјеце на одређене области и отварање могућности за обављање праксе у свим средњим школама, како би се ученицима дала прилика да виде и да се упознају са што већим спектром потенцијалних занимања.

Директор Сектора за образовање и квалитет Привредне коморе Црне Горе, др Младен Перазић, истакао је да је принцип дуалног образовања познат широм свијета због своје способности да обезбиједи тржиште рада, висококвалификованом радном снагом, која се може прилагодити новим и променљивим условима пословања и увођењу нове технологије. Између осталог, као последицу примјене дуалног система образовања Њемачка и Аустрија имају најнижу стопу незапослености младих у Европској унији. Зато је  последњих година и актуелан за имплементацију и у другим земљама Европе.

Зора Богићевић, начелница Дирекције за опште, средње и стручно образовање, казала је да је један од најважнијих приоритета Министарства просвјете ускладити образовну понуду са потребама тржишта рада у области стручног образовања и похвалила сарадњу са Привредном комором.

-За школску 2020/2021. годину додијељено је око 700 стипендија ученицима програма у трогодишњем трајању, а Привредна комора обезбјеђује средства за 30 стипендија на годишњем нивоу, истакла је Богићевић.

Душко Рајковић, директор Центра за стручно образовања истакао је важност сарадње између представника привреде и школа те да је циљ дуалног образовања био да се постепено гради одрживи систем, како би он уопште у заживио у Црној Гори, и додао да је тренутно 300 компанија укључено у овај програм.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here