ПОРОДИЧНО НАСИЉЕ ПРИСУТНО, АЛИ ПРОБЛЕМ НЕДОВОЉНО АКТУЕЛИЗОВАН

Илустрација

Проблем насиља у породици присутан је у Црној Гори, иако се о томе веома мало прича. Жртве породичног насиља најчешће нису у стању да се са тиме суоче, што неријетко доводи и до физичког насиља.

У централном дијелу наше земље већ 20-ак година активно је неколико невладиних организација које се баве рјешавањем овог проблема, док је на приморју активна само НВО Ксена, чије је сједише у Херцег Новом, али покрива бокешке градове и Будву.

НВО Ксена је аутономна, невладина организација која нуди психосоцијалну и правну подршку особама са искуством насиља, а од оснивања 2019. године до данас помоћ из Херцег Новог, Котора, Тивта и Будве је затражило чак 46 особа, казала је гостујући у „Новском јутру“ предсједница Сања Црнић.

– Као друштво смо затворени у том смилу да се о овом проблему уопште не говори. Све се то дешава иза затворених шкура и врата. Оно што је веома важно је да особе које су изложене насиљу у породици дефинишу тај проблем, а то је веома тешко. Породица је окружење у којем треба да будемо релаксирани и да се осјећамо сигурно, због чега смо и најрањивији. У пракси се показалo да жртва може бити било ко – објашњава она.

Насиље у породици поприма разне облике, од вербалног до физичког, најчешћи облик је психичко насиље, а у посљедње вријеме све је више присутно и економско.

– Окидачи за породично насиље могу бити разни, од алкохолизма и наркоманије, до немаштине и лошег економског статуса. Проблем је што је наша држава прошла кроз транзицију која је прилично оштетила економски сатус наших грађана – наводи Црнић.

Зртва породичног насиља може бити бити муж, мада су најчешће жена и женска дјеца. Од 46 случајева у којима је укључена НВО Ксена два мушкарца били су жртве, а присутан је и један број дјечака. Жртва је жртва, без обзира на образовање, интелектуалне и физичке способности.

Црнић је казала да 46 случајева није реална бројка, с обзиром да је организација активна тек двије године.

– То је бројка људи који су дошли до нас. Мислим да има доста људи који нису охрабрени да нам се јаве, доста њих још увијек не зна да ми постојимо, да друге стране грађани су у некој врсти грча када је ријеч о овом проблему. До сада су искључиво тражили помоћ полиције и Центра за социјални рад – сматра Црнић.

У оквиру услуга које нуди НВО Ксена, налазе се Центар за психосоцијалну и правну подршку и Кризни центар, као привремено склониште. Правну помоћ жртвама породичног насиља кроз програм ове организације пружају чак четири адвокатске канцеларије.

Све жртве, али и они који уоче неки облик породичног насиља могу контактирати активисте у НВО Ксена путем броја телефона 069/330-730.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here