Прва плава заставица у Црној Гори за 2021. годину подигнута је на плажи Посејдон на Јазу. Свјетски дан заштите животне средине, који се обиљежава данас, симболично је одабран за додјелу овог престижног еколошког признања за 37 плажа и једну марину у Црној Гори. Међународно признање Плава заставица је ексклузивно еколошко обиљежје које се годишње додјељује плажама и маринама чији корисници желе да се укључе у Јавно предузеће Морско добро је главни спонзор и дио пројекта, који се од 2003. године у континуитету спроводи на нашем приморју. У Херцег Новом ниједна плажа није добила Плаву заставицу за ову годину, у Тивту двије имају ово еко признање, Будви 20, у Бару пет а у Улцињу 10 купалишта.
„Ми смо препознали важност Плаве заставице, која има за циљ не само унапређење туристичке сезоне, већ и презентовање Црне Горе као атрактивне и сигурне туристичке дестинације. На Свјетски дан заштите животне средине, и ове године 5. јуна, се свечано обиљежава подизање Плаве заставице на неком од наших атрактивних купалишта”, казала је помоћница директора Морског добра Ивана Франета.
Прву Плаву заставицу за 2021. годину подигла је директорка Националне туристичке организације Црне Горе Ана Марковић-Трипковић.
„Ове године, више него иједне раније, важно нам је да се окренемо одрживом развоју и посебну пажњу посветимо здравственим протоколима. То је нешто што наши гости очекују и радује ме да смо са успјехом кренули у том смјеру”, рекла је Марковић-Трипковићева.
НВО „ЕКОМ“, партнер ЈП „Морско Добро”, постала је члан Фондације за еколошку едукацију (ФЕЕ) и тиме стекла право да буде Национални оператер уз финансијску и организациону подршку Јавног предузећа за управљање морским добром.
„Овога љета у свијету ће се 4800 Плавих заставица вијорити у преко 45 земаља свијета и ми доприносимо са врло значајним бројем заставица у нашој земљи, с обзиром на дужину обале, а више од свих Плавих заставица у Црној Гори је на територији општине Будва. Један од циљева нашег програма током љета је да понудимо еколошки освијешћено особље на плажама, па ћемо акценат ставити на смањено или потпуно коришћење пластике”, навео је директор НВО “ЕКОМ” Саша Карајовић.
Сваки корисник купалишта или марине, који жели да се кандидује за Програм „Плава заставица“, прво мора да спроведе „пилот фазу“ током које се прати успјешност у испуњавању захтјеваних критеријума, те након успјешно спроведене пилот фазе има право да се кандидује за добијање Плаве заставице.
Домаћин плаже Посејдон Митар Ковачевић казао је да је успјешан пројекат Плава заставица посебна одговорност која обавезује закупце плажа да унапређују сваки сегмент рада.
„За компанију Посејдон и плажу Јаз ово представља потврду свих наших улагања којима смо подигли ниво квалитета туристичке понуде Јаза. Задовољење прописаних еколошких стандарда представља императив нашег понашања у цјелокупној зони плаже Јаз”, поручио је Ковачевић.
Марина са Плавом заставицом у 2021. години је Марина Бар.