U hercegnovskom Vodovodu, aktivno rade na uređenju i zaštiti objekata kritične infrastrukture kao što su rezervoari za vodu i pumpne stanice. Premda se i u prethodnom periodu ulagalo u njihovu zaštitu, većina rezervoara je bila zapuštena i neograđena ili sa djelimično funkcionalnom ogradom, informišu iz hercegnovskog Vodovoda.
Teren unutar ograde Filterske stanice od oko 7 000 m², koji je bio zarastao u divlju vegetaciju je raščišćen pa su sada vidljivi i stari bazene za vodu. Većina hidrotehničkih objekata koji su u funkciji vodosnabdijevanja su uređena, a uskoro će i na preostalim rezervoarima biti završeni građevisko-molerski radovi, uvođenje rasvjete i postavljanje zaštitnih ograda.
U izradi su planovi tehničke zaštite hidrotehničkih objekata na osnovu kojih će se instalirati tehnička oprema za koju je potrebno izdvojiti značajna finansijska sredstva, što će biti jedno od prioritetnih ulaganja s obzirom na važnost bezbjednosti objekata iz kojih se distribuira voda za piće.
Obezbjeđenje objekata hidrotehničke infrastrukture je riješeno primjenom najnovijih tehnologija kontrole pristupa.
-Prvo smo vodovodno preduzeće u Crnoj Gori koje je uvelo korišćenje „pametnih“ katanaca, proizvođača iz Finske, kompanije ILOQ. To je brend koji je specijalizovan za razvoj i proizvodnju inovativnih elektronskih sistema zaključavanja. Ono što izdvaja i ILOQ je njihova tehnologija sopstvenog napajanja bez baterija i kablova, što je jedinstveno na tržištu. Ova tehnologija omogućava da brave dobijaju energiju iz same ključne kartice ili telefona prilikom otključavanja. Koristeći princip komunikaciju bliskog polja (NFC) za obezbedjivanje mobilnog pristupa i bezbjedne dodijele pristupa preko oblaka (cloud okruženje), ILOQ je proizveo prvu bravu koja se napaja energijom za otključavanje sa pametnog telefona, koji sad služi i kao izvor napajanja i kao ključ. Eliminisanje potrebe za fizičkim ključevima olakšava rad našim zaposlenima, jer više nema brige o gubljenju ili zamijeni ključeva. Ovi sistemi omogućavaju daljinsko upravljanje pristupom putem pametnih telefona ili drugih uređaja, što je posebno korisno za dodjeljivanje privremenog pristupa servisnim radnicima i slično. Takođe, omogućavaju praćenje aktivnosti pristupa, pružajući rukovodiocima sektora uvid u to ko je pristupio određenom prostoru i u koje vrijeme pružajući nam tako potpunu kontrolu nad objektom.
Elektronski sistemi zaključavanja su moderna rešenja koja pružaju visok nivo sigurnosti i preciznu kontrolu pristupa prostorima i objektima. Ova tehnologija onemogućuje neovlašćen pristup i pruža veći stepen zaštite od provala. Ovim naše Društvo uspostavlja potpunu kontrolu na pristupu rezervoarima u realnom vremenu a u sledećem periodu, shodno našim finansijskim mogućnostima će svi objekti biti pokriveni i video nadzorom i pod fizičko-tehničkom zaštitom.