Novi ciklus programa “Brižne porodice” počinje 5. februara u JPU “Naša radost”. Namijenjen roditeljima koji žele da unaprijede komunikaciju i kvalitet odnosa sa djecom, ali i riješe konkretne izazove sa kojima se kao roditelji suočavaju.
Program “Brižne porodice” namijenjen je roditeljima djece uzrasta od druge do devete godine. Dvanaestonedeljni program biće organizovan jednom sedmično u trajanju od dva sata, a vodiće ga direktorica JPU “Naša radost” Tamara Živanović i zamjenica direktorice Ivana Ratković.
-Program je osmišljen tako da budu manje grupe kako bi kolaboracija između roditelja i facilitatora bila na jednom zavidnom nivou i kako bi svi roditelji dobili određene vještine koje su predviđene ovim programom. Ono što mi njima pružamo su tehnike kako i na koji način da odreaguju na ponašanje djece u pojedinim situacijama koje se dešavaju unutar svakodnevnog života porodice, kako bi stvorili neke bolje odnose i kako bi se djeca sve bolje i bolje ponašala, odnosno kako da to pozitivno ponašenje postane učestalije u odnosu na skretanje pažnje na neki negativan način i na nešto što je nama kao roditeljima neprihvatljivo od strane naše djece, istakla Živanović.
Cilj ovog programa, koji je bio organizovan i prošle godine, je osnaživanje porodice kao osnove svakog društva.
-Osnovni cilj ovog projekta “Brižnih porodica” je, prije svega, je nenasilno roditeljstvo. Znači, usmjeravanje roditelja na pravilnio postupanje sa djecom, na stvaranje jačih i boljih odnosa i na provođenje kvalitetnog vremena sa djecom. To su sve neke tehnike koje roditelji na ovim radionicama dobijaju i ja zaista mogu da kažem sa velikim ponosom da je za sada oko 30 roditelja uspješno prošlo ovu obuku.
Program je razvijen kroz saradnju Svjetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a i renomiranih univerziteta kao što su Oksford i Bangor u Velikoj Britaniji i Kejptaun u Južnoj Africi i sprovodi se širom svijeta.
-Ovo su neke univerzalne vještine. Ono što je specifično je tehnika igranja sa djetetom “jedan na jedan”, pa imamo tehniku ignorisanja, pa tehniku preusmjeravanja i niz drugih tehnika koje roditelji u svakodnevnom životu negdje i koriste, međutim kroz funkcionisanje porodice jednostavno zaboravimo na te određene tehnike i usljed savremenog načina života koji je izuzetno brz zaboravimo kako i na koji način da postupamo, i obraćamo pažnju na djecu samo onda kada se ponašaju onako kako nama nije prihvatljivo. Na taj način dolazi do toga da se djeca, da bi skrenula pažnju na sebe, ponašaju neprihvatljivo češće nego prihvatljivo, objašnjava Živanović i ističe da za ovaj program koji počinje 5. februara u vaspitnoj jedinici Savina, vlada izuzetno veliko interesovanje roditelja.
Program „Brižne porodice“se u Crnoj Gori sprovodiod 2018. godine uz podršku UNICEF-a i Evropske unije.