ПЛАТФОРМА УНИЈЕ СЛОБОДНИХ СИНДИКАТА

Извршни одбор Уније слободних синдиката Црне Горе, на посљедњој сједници утврдио је платформу очекивања када је ријеч о економској и социјалној политици коју ће Влада водити у наредном мандатном периоду.

Како је саопштено из Уније, тржиште рада у транзицији је доживјело значајна помјерања, без посла је остало на десетине хиљада радника, док је са друге стране био занемарљив проценат отварања нових радних мјеста. Структура економије радикално се промијенила тако да је сада око 70% радне снаге запослено у сектору услуга. Микро, мала и средња предузећа чине око 99% свих предузећа и учествују у стварању бруто домаћег производа са 60%.

– Иако је годинама уназад присутна потреба за напуштањем претходног модела раста економије и за преузимањем новог обрасца раста, који се у већој мјери ослања на домаће ресурсе (као што су знање, иновације, продуктивност), Црна Гора није прошла кроз неопходну реформу у том правцу. Претходна, свјетска финансијска криза која се рефлектовала и на Црну Гору, а сада и актуелна здравствена криза са којом се суочавамо, оголиле су недостатке економске политике и читавог система. Криза са којом се тренутно суочавамо додатно је указала на нужност раскида са досадашњом праксом и економско-социјалним системом који је по свему неодржив – наводи се у саопштењу

У Унији сматрају да је Црној Гори потребан радикални заокрет у економском, социјалном, пореском, еколошком и другом погледу, при чему главни носилац тог преокрета, који мора бити заснован на одрживом расту и развоју, мора бити новоконституисана Влада али и сваки појединац.

Када је ријеч о економској политици и тржишту рада, из Уније ће, између осталог, захтијевати утврђивање минималне зараде у висини 60% просјечне зараде у Црној Гори и покренутање свеобухватне кампање и пројектовање мјера за ефикасну легализацију радног односа огромног броја лица која раде “на црно”. Поред тога тражиће и укидање накнаде за подстицаје за обновљиве изворе енергије, као и смањење стопе ПДВ-а на рачуне за електричну енергију на 7%.

У домену пореске политике потребно је кориговати трошкове рада кроз смањење пореза и доприноса на терет послодавца и запосленог, али и зауставити настајање новог пореског дуга.

Унија слободних синдиката очекује од нове Владе и реформу јавне управе и социјалне политике.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here