Privredna komora Crne Gore uputila je premijeru i ministrima finansija, poljoprivrede, ekonomskog razvoja i kapitalnih investicija u Vladi Crne Gore Predlog mjera podrške privredi. Dvanaest mjera podijeljeno je u dvije grupe, one koje treba da obezbijede dovoljne količine energenata i mjere u cilju ublažavanja negativnih finansijskih posljedica.
Cijene su naglo porasle za sve energente, repromaterijale i poljoprivredno-prehrambene proizvode, a nekoliko puta su prijetile nestašice, kazali su iz PKCG. Smatraju da u aktuelnim okolnostima, uz realnu prepostavku da će period pred nama karakterisati neizvjesnost, nije za očekivati da privreda podnosi teret postojeće ili nove krize. Stoga je, kažu iz PKCG, uloga i podrška Vlade u cilju obezbjeđivanja uslova za odvijanje biznisa i očuvanje privredne aktivnosti, neophodna.
Među mjerama podrške privredi koje predlaže Privredna komora su:
-U cilju racionalnijeg trošenja te podsticanja štednje, svim privrednim subjektima čija potrošnja u narednom periodu bude manja u odnosu na isti period prethodne godine, odobriti dodatni popust od 10% na račune za električnu energiju.
-Ukoliko povećanje cijene električne energije bude neizbježno, to povećanje za privredne subjekte ne smije biti procentualno veće od povećanja cijene energije za domaćinstva.
-Uvesti nultu stopu PDV-a na opremu za solarne elektrane i na kupovinu ogrijevnog drveta i peleta.
-Potrebno je obezbijediti beskamatne kredite za industrijske pekare ili omogućiti da za postojeće kredite država preuzme obavezu plaćanja kamata.
-Povećati iznos subvencija za otkup mlijeka.
-Uvesti nultu stopu PDV-a na mlijeko i jogurt, a sniziti je na mesne prerađevine, ribu, voće i povrće na 7%.
-Obezbijediti dodatno subvencionisanje nabavke stočne hrane.
– Uvesti kliznu skalu u cijeni građevinskih radova.
-Subvencionisati kamatne stope na kredite od 0,5% narednih 12 mjeseci, i produžiti rok otplate kredita za 3-5 godina privrednim subjektima čiji je pad prihoda veći od 50% u odnosu na prethodne godine.