PKCG: Nephodna kvalitetna priprema ljetnje sezone i digitalna promocija destinacije

Foto: Privredna komora CG

Za uspješan tok ljetnje sezone neophodna je njena kvalitetna priprema, posebno obalnog područja i digitalna promocija destinacije, ocijenjeno je na sjednici Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore.

Cilj sjednice koja je održana u Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom je bio da se u konstruktivnom dijalogu turističkih privrednika sa predstavnicima nadležnih javnih instutucija dođe do najboljih rješenja i utiče na uspješan tok i pripremu ljetnje turističke sezone.

Kako je saopšteno iz PKCG, predsjednik Odbora Ranko Jovović kazao je da je, po poslednjim podacima Monstata, u kolektivnom smještaju u 2022. godini boravilo 1.165.975 gostiju, što je za 60% više u odnosu na 2021. godinu ili ostvarenje od 90% u odnosu na 2019.g. Ostvareno je 4.315.694 noćenja, što je za 46% više u odnosu na 2021. godinu ili više od 92% u odnosu na 2019.

Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović kazao je da je, imajući u vidu poseban značaj koji ljetnja turistička sezona ima za ekonomiju Crne Gore, njena kvalitetna i pravovremena priprema i promocija mora biti jedan od naših najvažnijih zadataka.

-Da bismo to postigli, potrebna je dobra međuinstitucionalna saradnja koju, vjerujem ostvarujemo, kako kroz rad ovog odbora tako i kroz rad Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje odvijanja turističkih sezona na nivou države, istakao je on.

Kada je u pitanju ljetnja sezona, ministar je kazao da je u toku izrada Plana za njenu pripremu, koji se već duži niz godina radi u saradnji sa državnim organima, institucijama i lokalnim samoupravama. Cilj je stvaranje preduslova za unaprjeđenje ambijenta poslovanja turističko-ugostiteljske privrede, ali i svih ostalih preduslova koje će za rezultat imati dostizanje prihoda od turizma na zadovoljavajućem nivou, ovakav plan će biti predmet rada Koordinacionog tijela.

Đurović je takođe istakao da je naša turistička privreda, u saradnji sa Nacionalnom turističkom organizacijom, u prethodnom periodu učestvovala na značajnim međunarodnim sajmovima i berzama, Rigi i Tel Avivu, dok će sljedeće sedmice boraviti u Ljubljani, a krajem mjeseca i na sajmovima turizma u Beogradu i Minhenu.

-Ono što nam je važno u narednom periodu je da otvorimo nova tržišta koja bi nadomjestila gubitak prometa sa tržišta Ukrajine i Rusije i smatram da bi u tom cilju trebalo dodatno intenzivirati aktivnosti na promociji države kroz digitalni marketing, kazao je ministar.

Ministar ističe da je od izuzetne važnosti da se radi na aktuenim problemima kao što su smeće i buka, koji već godinama kvare utisak turista o našoj državi, te da tu moramo biti sinhronizovani sa lokalnim samoupravama,  jer dosta zavisi i od njih.

Sekretarka Odbora turizima i ugostiteljstva, Sanja Marković predstavila je realizovane i planirane aktivnosti ovog odbora, posebno istakavši projekat na kojem se trenutno radi u saradnji sa GIZ-om, a odnosi se na radnu snagu u turizmu i pojednostavljenje sezonskog zapošljavanja.

-Urađena je sveobuhvatna studija gdje smo targetirali sve probleme i načine na koji ih treba riješiti, kako bi na što jednostavniji model došli do sezonskih radnika,  istakla je ona. 

Predsjednik Upravnog odbora JP za upravljanje morskim dobrom, Blažo Rađenović kazao je da je u fokusu rada ovog tijela ljetnja turistička sezona, koja je od izuzetne važnosti za ukupno slivanje prihoda u budžet Crne Gore.

– Kada je infrastruktura u pitanju, više od 60%  budžeta oprijedljeno je za investicije. Svi mi koji smo u sistemu institucija treba da damo svoj maksimum kako bi imali kvalitetnu ponudu i zadovoljili potrebe svih tržišta, istakao je Rađenović, dodajući da moramo biti konkurentni i pratiti trendove.

Vukašin Mijatović iz JP za upravljanje morskim dobrom predstavio je aktivnosti ovog preduzeća koje su usmjerene na pripremu obalnog područja za ljetnju sezonu.

On je istakao da se aktivno radi na uređenju trenutnog stanja, hitnim sanacijama, rekonstrukcijama i  adaptacijama, kao i realizovanju kapitalnih projekata, te razvojnim komponentama u dugoročnim planovima koji su strateški važni za naša obalska šetališta. Ukupno planirana sredstva za realizaciju investicija za 2023. godinu iznose oko 6.100.000 eura.

– Najbitnija stvar koju smo gledali da unaprijedimo jeste intenzivna komunikacija sa mjesnim zajednicama, građanima i zakupcima, kako bismo u trenutku planiranja budžeta imali presjek stanja za iduću godinu, kazao je Mijatović, dodajući da će za uspješno sprovođenje svih kapitalnih projekata u što skorijem roku biti neophodno između 20 i 30 miliona eura.

Glavna inspektorka Uprave za inspekcijske poslove Svetlana Šljivančanin je kazala da aktivno sarađuju sa svim službenicima JP za upravljanje morskim dobrom u cilju suzbijanja sive ekonomije.

-Tokom prošle godine izvršeno 8 889 inspekcijskih nadzora, što je rezultiralo pisanjem 1 477 prekršajna naloga i po tom osnovu nalaćeno je 663 500 eura, a zapečaćeno 27 ugostiteljskih objekata, kazala je ona.

Posebno je istakla problem nedostatka spasilaca na plažama, te apelovala na zakupce da animiraju radno osoblje, kako bi se prijavili na obuku kod Crvenog krsta i ispoštovali ovu obaveznu zakonsku odredbu.

Direktorica Nacionalne turističke organizacije Ana Tripković Marković, izrazila je posebnu zahvalnost Privrednoj komori što je skrenula pažnju na digitalnu promociju naše turističke destinacije, koja u prethodnom periodu nije bila dovoljno potencirana u javnosti.

– Prema podacima koji su nam dostupni, vidjeli smo da države izdvajaju čak 40% ukupnog budžeta za digitalnu promociju. To su milionski iznosi, koje mi nemamo, ali se sa svojom kreativnošću i konstantnom edukacijom iz oblasti digitalnog marketinga trudimo da nedostatak sredstava kompenzujemo – istakla je ona.

Direktorica NTO  je kazala da će se uskoro dobiti saglasnost Ministarstva finasija za plan postupka javne nabavke za digitalni marketing, kako bi se ovaj proces do kraja sproveo uspješno.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here