Отворена Бока покренула иницијативу за оцјену уставности одлуке о измјенама и допунама Програма привремених објеката

Удружење грађана Отворена Бока покренуло је иницијативу Уставном суду Црне Горе  за оцјену уставности Измјена и допуна Програма привремених објеката у зони морског добра за период 2024 -2028 које  је  донијело  Министарство  просторног  планирања, урбанизма и државне  имовине  3. фебруара, а како наводе из Удружења, у нејавном, полуприватном и нетраспарентном поступку. Истичу да је Влада Црне Горе одлуку донијела на телефонској сједници 11. фебруара, а да о њој уопште није одлучивала већ о информацији која се тиче те одлуке.

Из Отворене Боке наводе да је изостала јавна расправа те да су грубо  прекршене и одредбе из чл. 116 Закона о планирању простора и изградњи објеката, којима је прописано да „Министарство треба претходно да прибави мишљење јединица локалне самоуправе и да се Програм  објављује на интернет страници Министарства у року од три дана од дана доношења“.

-Иако су Измјене и допуне Програма  привремених  објеката  у  зони  морског  добра  за  период  2024-2028 године донијете 3. фебруара  на сајту тог Министарства су објављене тек 12. фебруара, наводе у иницијативи и додају да је „невјероватно да Министарство са толиким бројем функционера (директора Директората, државних секретара…) и службеника, дониси одлуку на основу чл. 116 Закона о планирању простора и изградњи објеката, што се и наводи у заглављу саме одлуке, а да притом, вишеструко прекрши одредбе из истог тог члана Закона.

Отврена Бока предлаже  да Уставни суд Црне Горе покрене поступак за оцјену сагласности Измјена  и  допуна  Програма  привремених  објеката  у  зони  морског  добра  за  период  2024-2028 године, са Уставом и законом.

Траже да Уставни суд Црне Горе нареди да се обустави извршење Програма  привремених  објеката  у  зони  морског  добра  за  период  2024-2028 године од 3. фебрура, до доношења коначне одлуке, јер, како наводе, могу наступити неотклоњиве штетне посљедице с обзиром да се ради о потенцијалним закупима државне имовине на релативно дуг временски период, односно четири године.

-Ради се дакле о државној имовини и о потреби њене заштите од неодговорних органа власти који настављају дискриминаторску и мешетарску политику коју је ДПС у домену сфере Морског добра радио од 1992. па све до 2020. године, са посљедицама и након пада са власти.

Садашња власт уз помоћ кадрова старог система је чак успјела да „усаврши“ такво поступање, јер су  Морско добро и ресорна министарства у старом систему макар фингирали какве такве поступке јавне расправе, која је обавезна када је у питању доношење планског документа ради заштите јавног интереса. Нова власт одлази корак даље и све ради нејавно, нетранспаренто и полуприватно. Као да се ради о њиховој имовини, а не о јавном добру које би требало да буде доступно свим грађанима и о чему би приморске општине морале бити макар консултоване, наведено је између осталог у иницијативи Отворене Боке, коју потписује предсједник Удружења Гојко Ђурђевић.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here