Udruženje građana Otvorena Boka pokrenulo je inicijativu Ustavnom sudu Crne Gore za ocjenu ustavnosti Izmjena i dopuna Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024 -2028 koje je donijelo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine 3. februara, a kako navode iz Udruženja, u nejavnom, poluprivatnom i netrasparentnom postupku. Ističu da je Vlada Crne Gore odluku donijela na telefonskoj sjednici 11. februara, a da o njoj uopšte nije odlučivala već o informaciji koja se tiče te odluke.
Iz Otvorene Boke navode da je izostala javna rasprava te da su grubo prekršene i odredbe iz čl. 116 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, kojima je propisano da „Ministarstvo treba prethodno da pribavi mišljenje jedinica lokalne samouprave i da se Program objavljuje na internet stranici Ministarstva u roku od tri dana od dana donošenja“.
-Iako su Izmjene i dopune Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028 godine donijete 3. februara na sajtu tog Ministarstva su objavljene tek 12. februara, navode u inicijativi i dodaju da je „nevjerovatno da Ministarstvo sa tolikim brojem funkcionera (direktora Direktorata, državnih sekretara…) i službenika, donisi odluku na osnovu čl. 116 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, što se i navodi u zaglavlju same odluke, a da pritom, višestruko prekrši odredbe iz istog tog člana Zakona.
Otvrena Boka predlaže da Ustavni sud Crne Gore pokrene postupak za ocjenu saglasnosti Izmjena i dopuna Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028 godine, sa Ustavom i zakonom.
Traže da Ustavni sud Crne Gore naredi da se obustavi izvršenje Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028 godine od 3. februra, do donošenja konačne odluke, jer, kako navode, mogu nastupiti neotklonjive štetne posljedice s obzirom da se radi o potencijalnim zakupima državne imovine na relativno dug vremenski period, odnosno četiri godine.
-Radi se dakle o državnoj imovini i o potrebi njene zaštite od neodgovornih organa vlasti koji nastavljaju diskriminatorsku i mešetarsku politiku koju je DPS u domenu sfere Morskog dobra radio od 1992. pa sve do 2020. godine, sa posljedicama i nakon pada sa vlasti.
Sadašnja vlast uz pomoć kadrova starog sistema je čak uspjela da „usavrši“ takvo postupanje, jer su Morsko dobro i resorna ministarstva u starom sistemu makar fingirali kakve takve postupke javne rasprave, koja je obavezna kada je u pitanju donošenje planskog dokumenta radi zaštite javnog interesa. Nova vlast odlazi korak dalje i sve radi nejavno, netransparento i poluprivatno. Kao da se radi o njihovoj imovini, a ne o javnom dobru koje bi trebalo da bude dostupno svim građanima i o čemu bi primorske opštine morale biti makar konsultovane, navedeno je između ostalog u inicijativi Otvorene Boke, koju potpisuje predsjednik Udruženja Gojko Đurđević.