Osnaživanjem porodice suzbiti nasilje nad djecom

Foto: flickr Vlade Crne Gore

Sistem zaštite djece od nasilja u Crnoj Gori je zakonski uređen, jasno su prepoznate odgovornosti instutucija i važnost međuresorske saradnje, a usvojeni propisi usklađeni su sa međunarodnim standardima. Ipak, postoji puno problema u implementaciji, saradnji i vrstama podrške koje su potrebne djeci i porodicama, zaključeno je na konferenciji ”Zaštita djece od nasilja- mehanizmi prevencije i podrške”, koja je održana u Podgorici.

Kako je za RTHN kazala Lepa Žunjić ispred Udruženja roditelji, konferenciju su u okviru projekta „Borba protiv nasilja nad djecom kroz uspostavljanje prvog Sos centra za podršku u Crnoj Gori – FromPeople2People – Pe2Pe“, organizovali Udruženje Roditelji i Javna ustanova Dječiji Dom Mladost u Bijeloj.

-Na konferenciji je predstavljen naš zajednički projekat, centar za podršku porodici koji smo osnovali sa Dječijim Domom Mladost, gdje smo porodicama djece koje su žrtve ali i počinioci nasilja pružali psihološku podršku kroz SOS roditeljsku i dječiju liniju, kroz individualno savjetovanje stručnih radnika i kroz programe roditeljstva, rekla je Žunjić.

Želja im je, kako ističe, bila da okupe ministre, direktore resornih institucija ali i sve one koji sa djecom rade, i razgovaraju o mehanizmima zaštite djece i porodica.

-Zaključak je bio da u suštini imamo zakone, strategije, uglavnom naša dokumenta su prilagođena međunarodnim, jer smo i potpisnici mnogih dokumenata, dakle u tom dijelu smo prilagođeni. Međutim, poseban izazov predstavlja kada to treba da realizujemo u praksi. Tu nailazimo na mnoge izazove i probleme, istakla je Žunjić.

Izazovi i problemi su prisutni, jer dugo godina nije usmjeravana pažnja na potrebu razvijanja usluga i servisa podrške porodicama, istakla je Žunjić.

-Kada pričamo o problemima najčešće govorimo – djeca prave probleme, djeca čine nasilje, oni su nemogući, ali jako malo pažnje usmjeravamo na podršku porodici kao prvom i osnovnom sistemu cijelog društva. Tako da je negdje zajednički zaključak da treba podrška porodici, da kao društvo i institucije treba da ih podržimo, da im pomognemo, kako bi ojačale i kako bi imali manje problema o kojima danas govorimo, zaključila je Žunjić.

Direktorica Doma Mladost u Bijeloj, Marela Savić istakla je da je projekat pomogao svima da nauče koliko je potrebna podrška djeci i porodicama i koliko je usluga savjetovanja značajna u rješavanju svih problema.

-Postoji trend da govorimo o promjeni zakona kada je u pitanju odnos prema maloljetničkoj delinkvenciji. Tako se fokusiramo na pooštravanju propisa, a svi mi koji smo uključeni u realizaciju ovog projekta mislimo da se treba fokusirati na drugu stranu – da pomognemo djeci i porodicama kako da rješavaju probleme. Moramo preuzeti odgovornost da im pomognemo, istakla je Savić.

Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić, koji predsjedava Savjetom za prava djeteta, istakao je značaj angažmana svih članova ovog Vladinog tijela. Ocijenio je da ovaj vid saradnje svih nadležnih institucija već daje rezultate u oblasti zaštite djece od nasilja.

Foto: flickr Vlade Crne Gore

-Na Savjetu se može čuti vrlo konkretna analiza i primjeri koji možda nisu otvoreni za javnost ali su za nas značajni da otvorimo teme i da pogledamo istini u oči, što je sada najpotrebnije. Za nas je jako značajno da sama funkcija Savjeta već daje na značaju. Važno je okupljanje svih relevantnih institucija i suočavanje sa problemima koji su evidentni u našem društvu i iz dana u dan imamo sve više snage i prostora da na konkretne primjere i djelujemo, kazao je Šćekić.

Projekat „Borba protiv nasilja nad djecom kroz uspostavljanje prvog Help centra za podršku u Crnoj Gori“ realizuje se u okviru IPA Podrške zapošljavanju, socijalnoj inkluziji i socijalnom preduzetništvu, uz finansijsku podršku EU, Vlade Crne Gore i Ministarstva javne uprave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here