Оснаживањем породице сузбити насиље над дјецом

Foto: flickr Vlade Crne Gore

Систем заштите дјеце од насиља у Црној Гори је законски уређен, јасно су препознате одговорности инстутуција и важност међуресорске сарадње, а усвојени прописи усклађени су са међународним стандардима. Ипак, постоји пуно проблема у имплементацији, сарадњи и врстама подршке које су потребне дјеци и породицама, закључено је на конференцији ”Заштита дјеце од насиља- механизми превенције и подршке”, која је одржана у Подгорици.

Како је за РТХН казала Лепа Жуњић испред Удружења родитељи, конференцију су у оквиру пројекта „Борба против насиља над дјецом кроз успостављање првог Сос центра за подршку у Црној Гори – FromPeople2People – Pe2Pe“, организовали Удружење Родитељи и Јавна установа Дјечији Дом Младост у Бијелој.

-На конференцији је представљен наш заједнички пројекат, центар за подршку породици који смо основали са Дјечијим Домом Младост, гдје смо породицама дјеце које су жртве али и починиоци насиља пружали психолошку подршку кроз СОС родитељску и дјечију линију, кроз индивидуално савјетовање стручних радника и кроз програме родитељства, рекла је Жуњић.

Жеља им је, како истиче, била да окупе министре, директоре ресорних институција али и све оне који са дјецом раде, и разговарају о механизмима заштите дјеце и породица.

-Закључак је био да у суштини имамо законе, стратегије, углавном наша документа су прилагођена међународним, јер смо и потписници многих докумената, дакле у том дијелу смо прилагођени. Међутим, посебан изазов представља када то треба да реализујемо у пракси. Ту наилазимо на многе изазове и проблеме, истакла је Жуњић.

Изазови и проблеми су присутни, јер дуго година није усмјеравана пажња на потребу развијања услуга и сервиса подршке породицама, истакла је Жуњић.

-Када причамо о проблемима најчешће говоримо – дјеца праве проблеме, дјеца чине насиље, они су немогући, али јако мало пажње усмјеравамо на подршку породици као првом и основном систему цијелог друштва. Тако да је негдје заједнички закључак да треба подршка породици, да као друштво и институције треба да их подржимо, да им помогнемо, како би ојачале и како би имали мање проблема о којима данас говоримо, закључила је Жуњић.

Директорица Дома Младост у Бијелој, Марела Савић истакла је да је пројекат помогао свима да науче колико је потребна подршка дјеци и породицама и колико је услуга савјетовања значајна у рјешавању свих проблема.

-Постоји тренд да говоримо о промјени закона када је у питању однос према малољетничкој делинквенцији. Тако се фокусирамо на пооштравању прописа, а сви ми који смо укључени у реализацију овог пројекта мислимо да се треба фокусирати на другу страну – да помогнемо дјеци и породицама како да рјешавају проблеме. Морамо преузети одговорност да им помогнемо, истакла је Савић.

Министар спорта и младих Драгослав Шћекић, који предсједава Савјетом за права дјетета, истакао је значај ангажмана свих чланова овог Владиног тијела. Оцијенио је да овај вид сарадње свих надлежних институција већ даје резултате у области заштите дјеце од насиља.

Foto: flickr Vlade Crne Gore

-На Савјету се може чути врло конкретна анализа и примјери који можда нису отворени за јавност али су за нас значајни да отворимо теме и да погледамо истини у очи, што је сада најпотребније. За нас је јако значајно да сама функција Савјета већ даје на значају. Важно је окупљање свих релевантних институција и суочавање са проблемима који су евидентни у нашем друштву и из дана у дан имамо све више снаге и простора да на конкретне примјере и дјелујемо, казао је Шћекић.

Пројекат „Борба против насиља над дјецом кроз успостављање првог Хелп центра за подршку у Црној Гори“ реализује се у оквиру ИПА Подршке запошљавању, социјалној инклузији и социјалном предузетништву, уз финансијску подршку ЕУ, Владе Црне Горе и Министарства јавне управе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here