OŠ „DAŠO PAVIČIĆ“: UČENIČKA PREDSTAVA O LJEKOVITOM BILJU

Jedan limun „blijed i ocjeđen“ jer ga svi koriste tokom pandemije, rumeni šipak „sav oruban i samljeven, kojem potamaniše porodicu“ jer je čisti vitamin C, smokva „hranljiva i antička, mitska“, nadasve simpatična narandža „s Rujeva“ jer je i tamo ima, i ljekovita „hajdučka trava“, zaigrali su juče u interaktivnoj predstavi „Ljekovitim biljem protiv pandemije Kovida 19“ u OŠ „Dašo Pavičić“. U pomoć su im pritekli malo stariji drugari koji su predstavili ruzmarin, lipu, kadulju, vranilovu travu i lovoriku i njihova ljekovita svojstva.

Učenici trećeg razreda ove škole pod vođstvom nastavnica Jelene Rostović i Budimirke Veseli i učenici osmog razreda pod mentorstvom profesorice Milice Kovačević, izveli su javni čas, interaktivnu predstavu posvećenu moćima i značaju ljekovitog bilja u svakodnevnom životu, a posebno u vremenu pandemije i izazova sa kojima se susrećemo. U publici su bili farmaceuti, stomatolozi, ljekari, ekolozi, pa su im učenici pred kraj postavljali pitanja, a oni im odgovarali.

Uz odlično osmišljen jednočasovni program, potrudili su se da scenu urede u skladu sa temom pa su pripremili teglice sa različitim biljem. kantarionovim uljem, pravili su čaj baš na pozornici, pripremili recepte za čajeve i sirupe od ljekovitog bilja, a potom je publika morala da otkrije o kojoj biljci iz čarobne kugle je riječ. I za posluženje na kraju, koristili su blagodeti prirode pa su goste počastili sokom od šipka, priganicama, baklavom od rogača i drugim delicijama.

Zadovoljstvo umjećem djece i nastavnika, nije krila dr Marija Obradović, nekadašnja učenica ove škole.

-Bila mi je čast i zadovoljstvo da prisustvujem interaktivnoj predstavi koja je imala za cilj da svima nama pokaže i približi važnost ljekovitog bilja kako u prevenciji tako i u liječenju, između ostalog i kovid infekcije koja nas okružuje i koja nas je limitirala u normalnom životu, ali i niza drugih oboljenja sa kojima se možemo susretati. Djeca su bila izuzetna. I ja sam bila učenik škole „Dašo Pavičić“ i uvijek sam emotivno vezana za nju i znam koliko se u ovoj školi radi i koliko djeca lijepo i uče i stvaraju. Bilo je zadovoljstvo slušati ih i moram reći da su znali o ljekovitom bilje mnogo više nego ja, a vjerujem i većina odraslih ljudi. Bilo je zadovoljstvo slušati ih i edukovati se njihovim pametnim izlaganjem i radom, kazala je dr Marija Obradović.

Ekolog Olivera Doklestić, istakla je da je „uživala i puno naučila“ slušajući učenike i nastavnike tokom predstave, a potom naglasila da bi ovo mogla biti uvertira za pokretanje akcije sakupljanja bilja na našem području.

-Čini mi se da bismo mogli napraviti i malu akciju gdje bismo mogli uključiti i roditelje i ljude iz Opštine Herceg Novi, možda i nezaposlene i prikupljati bilje pa možda napraviti i malu fabriku. Nekada smo imali „Ljekobilje“ u Risnu, a bilo je zasnovano upravo na lovorici, nema toga preduzeća već 15, 20 godina, ali možda bi mi mogli po našim brdima, gdje gradnja još uvijek nije uznapredovala, da krenemo u akciju sakupljanja preko škole, zahvaljujući ovoj predivnoj djeci, a onda da vidimo i neke međunarodne projekte. Uvijek da djeca iz škole budu pokretači, jer ste pokazali danas da ste izuzetni, nastavnici fantastični i svaka čast školi „Dašo Pavičić“ koja pokreće ovako divne akcije i uči djecu na najbolji način šta znači suživot sa prirodom, kazala je Doklestić.

Javni čas poput ovog je prilika da djeca pokažu kako se radi u školi ali i da na zanimljiv način steknu nova znanja, kazao je direktor škole Branislav Krečković.

-Svijet i vrijeme u kojem živimo je prepuno izazova, a jedan od najvećih sa kojim se suočavamo je pandemija Kovida 19. Naša ekološka sekcija željela je da nam pruži drugačiji ugao posmatranja. Mislim da su ovakvi časovi idealna prilika da se uči na drugačiji način, uz maksimalnu kreativnost naših učenika i nastavnika, a razvija se svijest o prirodi, njenom značaju i zaštiti, i koliko zavisimo od nje. Naš cilj je da od najmlađeg uzrasta do starijih generacija, učenici shvate koliko ljekovito bilje i okruženje može da pomogne u izazovnim situacijama, poput vremena u kojem živimo, kazao je direktor Krečković.

Interaktivnoj predstavi je prisustvovala i pedagog Nedjeljka Stojanović Stanojlović, sada u penziji, koja je djecu nagradila slatkišima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here