OPŠTINA ZATRAŽILA PODRŠKU MINISTARSTVA U PREVAZILAŽENJU SLOŽENE EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE

Predsjednik opštine Stevan Katić uputio je pismo Ministarstvu zdravlja u kojem su zatražili da kadar Instituta Igalo, koji je sada zatvoren, preraspodjeli u Dom zdravlja i bolnicu Meljine jer je veliki broj medincinskog osoblja u ovim ustanovama inficiran koronavirusom i otežani su uslovi rada.

U Herceg Novom je 350 građana zaraženo. Ono što predstavlja dodatan problem  je činjenica da imamo situaciju da je dosta medicinskog osoblja inficirano, kazala je potpredsjednica opštine Vesna Samardžić.

– Imali smo kontakte i sa direktorima  Doma zdravlja i bolnice Meljine. Situacija je takva da u Domu zdravlja postoji veliki deficit ljekara , a ista je situacija i sa bolnicom Meljine, gdje na internom radi samo jedan doktor. Juče smo uputili dopis ministarki zdravlja i tražili smo da se iznađe način pojačanja, odnosno obezbijeđenja, dodatnog medicinskog kadra. Predložili smo da se razmotri mogućnost što hitnije da se izvrši preraspodjela iz Instituta Igalo , koji trenutno ne radi,  i da se medicinski kadar kojim oni raspolažu raspodjeli u bolnicu Meljine i Dom zdravlja, kako bi smo rasteretili postojeći kadar i kako bi smo prosto imali mogućnost da se i Dom zdravlja i bolnica koliko toliko uspješno nose sa epidemijom, kazala je Samardžić.  

Po njenim riječima, na sastanku sa vršiocem dužnosti direktora Doma zdravlja Goranom Komarom im je rečeno da će zbog kadra koji je inficiran morati da privremeno zatvaraju područne ambulante.  

-Sada samo tri izabrana ljekara  rade. Da bi Dom zdravlja funkcionisao oni će biti primorani da privremeno zatvaraju područne ambulante kao što je Igalo,a pitanje je i za Bijelu šta će biti . Ta ambulanta u Bijeloj je veoma značajna za veliki broj građana koji gravitira ka rivijeri. To su sve problemi koje nam je dr Komar iznio. On je tražio pomoć Opštine i ishod svega toga je jučerašnje pismo koje je poslato ministarstvu.

Iz lokalne uprave su, kako navodi Samardžić, apelovali na nadležne, odnosno na Upravu policije i Sanitarnu inspekciju, da se pojača kontrola inficiranih i osoba u samoizolaciji.

-Komunalna policija kontroliše nošenje maski u ugostiteljskim i trgovinskim odbjektima, i u javnom prevozu, kao i poštovanje svih epidemioloških mjera. Apelovala bih da ovaj najkritičniji period, do početka vakcinacije, da se građani strpe i da izlaze i obavljaju samo nužne poslove, da vode računa, posebno o starijim članovima porodice. Epidemiološke mjere i pravila postoje, samo da svako uloži mali napor da se to poštuje i sigurna sam da će se stanje sigurno popraviti što je brže moguće – navodi Samardžić.

Opština će pomoći koliko bude mogla u stabilizovanju epidemiološke situacije, ali građani moraju da povedu računa i daju dorpinos. Samardžić je kazala da iz Ministarstva zadravlja očekuju odgovor, ali i konkretne mjere i aktivnosti.

– Smatramo da smo potpuno praktično i smisleno poslali predlog. Činjenica je u ovom trenutko da je veliki broj zaraženih medicinskih radnika, sa druge strane imamo Institut, koji raspolaže istim takvim osobljem. Oni ne rade. Očekujemo da će Ministarstvo imati razumijevanja – kazala je Samardžić i dodala da vjeruje da će se ovom Vladinom resoru potruditi da izađu u susret ne samo Herceg Novom, nego i ostalim primorskim opštinama, gdje se epidemiloška situacija komplikuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here