ONLAJN NASTAVOM ZADOVOLJNO 27,6 ODSTO SREDNJOŠKOLACA

Unija srednjoškolaca Crne Gore je u periodu od 1. do 5. februara ove godine realizovala onlajn istraživanje o stavovima srednjoškolaca/ki o nastavi u 2020/21. godini. U istraživanju je učestvovao 3.941 učenik što predstavlja gotovo 15% od ukupnog broj srednjoškolaca u Crnoj Gori.

Među ispitanima, 53.4% pohađa stručne škole, 44.4% gimnazije,te 2.2% umjetničke škole.

Posebna pažnja posvećenja je maturskom odnosno stručnomispitu, pa od ukupnog broja ispitanih 30.4% činematuranti/kinje.

Među ispitanim maturantima/kinjama, svega 10% je kazalo da je zadovoljno predloženim načinom održavanjamaturskog/stručnog ispita, 58.5% njih nije zadovoljno dok je 31% maturanata/kinja djelimično zadovoljno planiranim modelom, navedeno je u saopštenju Unije srednjoškolaca Crne Gore.

Njih 43.9% je navelo da je od strane škole dobilo detaljno obavještenje o načinu polaganja matruskog/stručnog ispita, a 56.1% kaže suprotno.

Da je potrebno izvršiti promjene maturskog/stručnog ispitasmatra 88.3% ispitanika. Najviše se zalažu za redukovanjegradiva, njih 70.2%.

Ne tako veliki broj maturanata/kinja već je počeo sa pripremamaza ispit, i to 38.1% dok se ostali nadaju promjenama i vjeruju da će uspjeti da se kvalitetno pripreme.

Nastava u prvom polugodištu organizovana je online. Tek je 27.6% ispitanih srednjoškolaca bilo zadovoljno ovim modelom, njih 36.8% je bilo djelimično zadovoljno dok su ostali (35.6%) bili nezadovoljni.

Najviše im je, kako su naveli, proces učenja otežavalo preobimno gradivo ali i nedostatak komunikacije sa profesorom“uživo“.

Nešto više od polovine (51.1%) ispitanih učenika je izjavilo da im je trebala pomoć pri usvajanju znanja u prvom polugodištu. Ovo predstavlja pomak u odnosu na prošlogodišnju anketu, kada je pomoć trebalo preko 60% ispitanika. Pomoć su im, kako navode, najviše pružali prijatelji (41.2%), dok su nekima pomagali i članovi porodice, te konsultacije sa profesorom. Jedan broj srednjoškolaca je pribjegavao privatnim časovima, tako je oko 7% ispitika navelo da je radi lakšeg savladavanja gradiva pohađalo iste.

Kako je svaka škola dobila autonomiju u donošenju odluka o modelu rada u odnosu na epidemiološku situaciju u opštini kao i u skladu sa svojim kadrovskim i prostornim kapacitetima, ovopolugodište 55.8% učenika ide redovno u školu. Njih 41.1% nastavu prati kombinovano (online i offline), dok ostali (3.1%) nastavu prate od kuće.

Novim modelom nastave zadovoljno je 57.2% srednjoškolaca/ki, dok 42.8% nisu zadovoljni. Dodjeljivanje autonomije školama podržava 70.7% učenika/ca, dok je 29.3% nezadovoljno ovom odlukom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here