Olako shvatanje i dostupnost droge  vodeći faktori rizika širenja narkomanije

Фото: илустрација - Pexels-Pixabay

Zloupotreba narkotika je karakteristična za moderno društvo, a droga je sve prisutnija i u našem gradu. Donja starosna granica se spušta pa, pored srednjoškolaca, drogu sve češće uzimaju i učenici starijih razreda osnovnih škola. Zbog toga je neophodno da se roditelji edukuju, ne samo o signalima i simptomima narkomanije, nego i o uzrocima, posljedicama i faktorima rizika koji mogu da dovedu do bolesti zavisnosti.

Psiholog u hercegnovskom Domu zdravlja, Jelena Pejović, za RTHN ističe da je problem što djeca olako shvataju drogu.

-U današnje vrijeme djeci i mladima je sve postalo mnogo dostupnije; ne samo dobre, već i loše stvari kao što su narkotici. Važno je istaći da sama djeca treba da se edukuju o tome šta je to, gdje će ih  odvesti, zbog čega to ne bi trebalo da koriste, jer oni to tako olako shvataju, kao i mnoge druge stvari poput alkohola ili različitih energetskih pića, koja, iako nisu zabranjena, mogu biti opasna, naročito u kombinaciji sa narkoticima. Većinom djeca kažu – to nije ništa strašno, svi to rade. Nemaju znanje da je to dugoročna bolest, šta je to zavisnost, kakva je to borba i koliko se teško izvući iz tog stanja.

Jelena Pejović, psiholog

Prema svjetskim istraživanjima mladi prvi put dolaze u dodir sa drogom, uglavnom marihuanom, negdje između 15. i 16. godine, a sa heroinom od 18. godine. Uprkos brojnim kampanjama o štetnosti droga i uticaju na psihofizičko stanje, interesovanje se ne smanjuje, naprotiv.

-Negdje u tom periodu se kod djece javlja znatiželja, pogotovo prema marihuani koja je najdostupnija, a niko je ne shvata ozbiljno. Jednostavno, oni kažu –  negdje je legalizovana, zašto ne i kod nas? Dosta djece sa kojom sam radila koja je konzumiraju ne shvataju to ozbiljno, kažu da je uzimaju “rekreativno”. Ne razumiju da ne postoji “laka droga”. Ono što je danas „lako“, vjerujte kasnije ostavi veoma teške posljedice na psihu. Postoje istraživanja koja pokazuju da ko je konzumirao marihuanu ima poslije veću mogućnost za demenciju, odnosno Alchajmerovu bolest, postoje poveznice sa neurološkim tegobama i moraju biti svjesni da droga utiče na centralni nervni sistem. Mladi, osim marihuane, često koriste i ekstazi, u poslednje vrijeme sve je popularniji „snus“ koji se može naći i na trafikama a, nažalost, bez problema mogu doći i do takozvanih „teških droga“.

Foto: ilustracija

Različiti su uzroci koji vode ka početku konzumiranja narkotika; bijeg od stvarnosti, nedostatak pažnje, čak i “pomodarstvo”…

-Droge nas pobuđuju, one nam omogućavaju da pobjegnemo od realnosti. Ta djeca obično bježe od nečega. To je uvijek glavni ključ na kome treba da se radi – od čega bježe, šta to oni žele da izbjegnu bježeći u taj svijet? Djeca stalno pokazuju da im nešto treba; nekad na lijep, ali nekad i na loš način. Možda je i najveći problem što je danas to postala moda u društvu; ako hoćeš da si dio zajednice ti moraš da koristiš, u suprotnom ćeš biti izolovan. Prvenstveno je važno da znamo da djeca uvijek prate grupu. Roditelji moraju znati gdje se dijete kreće, s kim provodi vrijeme i šta radi, da li je povučeno, da li mu je neko to prezentovao na način kao da to nije ništa strašno, jer oni vjeruju svojim vršnjacima. Oni traže način da izađu iz svojih problema i ne shvataju to kao negativno, nego pozitivno – mi ovako uspjevamo da se izborimo sa stvarima koje nas muče, ili mi se ovako družimo, ovo je naša tema, mi smo kul, mi smo probali nešto što nije niko itd.

Djecu je teško kontrolisati, ali na njih najviše utiče porodični i društveni sistem vrijednosti, smatra Pejović.

-Važno je da znamo da je iznad svih sistema naše kontrole važniji taj sistem vrednovanja, tj vrijednosti – šta dijete ima, kako mu je predstavljena droga u mladosti, da li njegovo društvo shvata to lako, ili teško? Jer, koliko god mi pokušavali da ih na razne načine kontrolišemo, to neće imati efekta ako ne utičemo na njih dok su mlađi, ako im ne predstavimo činjenice, ako im ne pružimo više edukacije na tom nivou… Droga će uvijek biti laka dostupna, jer ko ima želju ili potrebu, naći će način da do nje dođe. Zato je jako važno djecu od malih nogu učiti odgovornosti, motivisati ih, izgraditi im samopouzdanje, kako kasnije ne bi pali u iskušenje, depresiju, bolest zavisnosti… 

Svim roditeljima koji su im se obratili, pružili su stručnu pomoć i uputili ih na odgovarajuće institucije, kaže naša sagovornica i najavljuje da će uskoro u hercegnovskom Domu zdravlja ponovo početi da radi Savjetovalište za mlade.

-Mi upravo u Domu zdravlja radimo na preventivnom centru, koji ćemo, poslije korone, ponovo da otvorimo. Na neki način ćemo i pospješiti određene stvari koje su već postojale, i  Centar za mlade i Centar za prevenciju bolesti zavisnosti, tako da se trudimo da se vratimo bar na onaj stepen prije korone, jer nas je ona dosta zaustavila. Negdje smo se svi morali ka tome okrenuti i prosto nismo imali kapaciteta da se svime bavimo, ali nadamo se da će mladi uskoro moći ponovo sa nama da se druže i potrudićemo se da ih na pravi način edukujemo o svemu, poručila je psiholog Jelena Pejović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here