Centar za građansko obrazovanje, u okviru projekta “Harmonija u raznolikosti”, organizovao je danas u Herceg Novom šestu panel diskusiju na temu interkulturalnog razvoja. Kroz diskusije jačaju dijalog i razmjenu perspektiva između predstavnika institucija, civilnog društva, medija i građana, a kako bi identifikovali ključne izazove i potrebe u razvoju interkulturalizma u lokalnim zajednicama.
Multikulturalnost je prirodno stanje ne samo društva nego i porodice, istakao je novinar i medijski edukator, Duško Vuković
-Pogotovo na Balkanu nemate društava koja nisu multikulturna. Imate dva modela koja možete da primjenite da li da ispoštujete tu mutikulturalnost ili da idete na model interkulturalnosti koja je neka vrsta pretapanja. To imate u Americi (melting pot), svi dolaze tamo i postaju Amerikanci. U političkom smislu može neko postati jedno u građanskim demokratskim društvima , ali svi moramo sačuvati i neke različitosti, poručuje Vuković.
U svim društvima dodao je postoji zdrava kompetitivnost i nadgornjavamo se da li smo bolji, ljepši na primjer u sportu i to može biti zdravo za društvo. Kad to pređe neke određene granice onda kompetitivnost postaje opasna jer drugog ne doživljavate kao rivala već neprijatelja.
-To dovodi do ozbiljnih problema i onoga što se nekada završava oružanim sukobima. Nažalost mi tome možemo da svjedočimo na prostoru bivše Jugoslavije. Danas se proslavljao Dan republike koji je slavila čitava populacija jedne velike države za balkanske prilike, a onda jse ispostavilo da je to krhko i vrlo lako da mu onaj drugi drugačije vjere postane neprijatelj, kazao je Vukić.
Profesorica sociologije u SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ Slađana Samardžić, istakla je da Crna Gora nudi velike potencijale kada je riječ o razvoju multikulturalnog društva, odnosno da je društvo socijalne kohezije
-Ključ uspjeha je da se usmjeri obrazovna politika ka interkulturalnog dijaloga, smanjenju socijalne distance i razvijanju zajedničkog identiteta koji uključuje sve generacije i grupacije u samom društvu, kazala je Samardžić.
Herceg Novi kroz svoju bogati istoriju bio je i ostao simbol multikulturalnosti i multikonfesionalnosti, kazala je potpredsjednica Skupštine Dragana Stanišić.
-Danas imamo priliku da dodatno potenciramo značaj kulturne raznolikolisti i interkulturnog dijaloga. Ovaj dijalog nije samo temelj zajedništva, već i put ka napretku. U vremenu kada se izazovi multikulturalizma manifestuju na različite načine moramo pronaći snagu i strategiju za jačanje kohezije u društvu, kazala je Stanišić.
Herceg Novi zahvaljujući svojoj jedinstvenoj istoriji i geografskoj poziciji , oduvjek je bio prostor susreta kultura.
-To se ogleda ne samo u arhitekturi i umjetnosti već i u svakodnevnom životu naših sugrađana. Upravo taj duh zajedništva želimo da unaprijedimo i očuvamo jer je on osnova stabilnosti i razvoja naše zajednice. To i dokazujemo kroz različite strategije koje su rezultirale boljom inkluzijom osjetljivih kategorija društva. Lokalna samouprava je spremna da podrži inicijative koje promovišu toleranciju, inkluziju i zajednički rad za dobrobit svih građana. Vjerujemo da su obrazovanje, medijska odgovornost i snažno civilno društvo ključni faktori u jačanju međšukulturnih veza, kazala je Stanišić.
Projekt “Harmonija u raznolikosti”, Centar za građansko obrazovawe sprovodi uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.