Центар за грађанско образовање, у оквиру пројекта “Хармонија у разноликости”, организовао је данас у Херцег Новом шесту панел дискусију на тему интеркултуралног развоја. Кроз дискусије јачају дијалог и размјену перспектива између представника институција, цивилног друштва, медија и грађана, а како би идентификовали кључне изазове и потребе у развоју интеркултурализма у локалним заједницама.
Мултикултуралност је природно стање не само друштва него и породице, истакао је новинар и медијски едукатор, Душко Вуковић
-Поготово на Балкану немате друштава која нису мултикултурна. Имате два модела која можете да примјените да ли да испоштујете ту мутикултуралност или да идете на модел интеркултуралности која је нека врста претапања. То имате у Америци (melting pot), сви долазе тамо и постају Американци. У политичком смислу може неко постати једно у грађанским демократским друштвима , али сви морамо сачувати и неке различитости, поручује Вуковић.
У свим друштвима додао је постоји здрава компетитивност и надгорњавамо се да ли смо бољи, љепши на примјер у спорту и то може бити здраво за друштво. Кад то пређе неке одређене границе онда компетитивност постаје опасна јер другог не доживљавате као ривала већ непријатеља.
-То доводи до озбиљних проблема и онога што се некада завршава оружаним сукобима. Нажалост ми томе можемо да свједочимо на простору бивше Југославије. Данас се прослављао Дан републике који је славила читава популација једне велике државе за балканске прилике, а онда јсе испоставило да је то крхко и врло лако да му онај други другачије вјере постане непријатељ, казао је Вукић.
Професорица социологије у СМШ „Иван Горан Ковачић“ Слађана Самарџић, истакла је да Црна Гора нуди велике потенцијале када је ријеч о развоју мултикултуралног друштва, односно да је друштво социјалне кохезије
-Кључ успјеха је да се усмјери образовна политика ка интеркултуралног дијалога, смањењу социјалне дистанце и развијању заједничког идентитета који укључује све генерације и групације у самом друштву, казала је Самарџић.
Херцег Нови кроз своју богати историју био је и остао симбол мултикултуралности и мултиконфесионалности, казала је потпредсједница Скупштине Драгана Станишић.
-Данас имамо прилику да додатно потенцирамо значај културне разноликолисти и интеркултурног дијалога. Овај дијалог није само темељ заједништва, већ и пут ка напретку. У времену када се изазови мултикултурализма манифестују на различите начине морамо пронаћи снагу и стратегију за јачање кохезије у друштву, казала је Станишић.
Херцег Нови захваљујући својој јединственој историји и географској позицији , одувјек је био простор сусрета култура.
-То се огледа не само у архитектури и умјетности већ и у свакодневном животу наших суграђана. Управо тај дух заједништва желимо да унаприједимо и очувамо јер је он основа стабилности и развоја наше заједнице. То и доказујемо кроз различите стратегије које су резултирале бољом инклузијом осјетљивих категорија друштва. Локална самоуправа је спремна да подржи иницијативе које промовишу толеранцију, инклузију и заједнички рад за добробит свих грађана. Вјерујемо да су образовање, медијска одговорност и снажно цивилно друштво кључни фактори у јачању међшукултурних веза, казала је Станишић.
Пројект “Хармонија у разноликости”, Центар за грађанско образоваwе спроводи уз подршку Министарства људских и мањинских права.