ОД ПОНЕДЕЉКА ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА СТAРИЈИХ ОД 80 ГОДИНА

У  Црној Гори је почела вакцинација двије приоритетне групе. Процес имунизације здравствених радника биће завршен у петак или у суботу, а од понедељка би требало да почне и старијих од 80 година, речено је на сједници Одбора за здравство. 

На дневном реду је процес имунизације – начин пријављивања, групе приоритета, пунктови за имунизацију, комуникациона стратегија, а на засиједање су позвани Јелена Боровинић Бојовић, министарка здравља, Игор Галић, директор Института за јавно здравље Црне Горе, Љиљана Радуловић, директорица Клиничког центра Црне Горе, Данило Јокић, в.д. директор Дома здравља Подгорица и Жељка Бешовић, руководилац Центра за љекове у Институту за љекове и медицинска средства Црне Горе.

Министарка Боровинић Бојовић рекла је да је прецизирана набавка 201.200 Синофарм вакцина које ће најкасније до краја априла стићу у Црну Гору, чиме је за два мјесеца обезбјеђена сигурна вакцина.

– Зашто је она почела тада кад је почела, питање је за претходнике, и питање је шта су радили шест мјесеци – казала је министарка, понављајући да ниједна вакцина није одбијена, већ да су компанији Адриатик Пропертис упутили писмо намјере, на које им, како каже, из компаније никада нису одговорили.

Др Јефто Ераковић је питао др Игора Галића да ли је ИЈЗ предлагао строже мјере у јануару и да ли мјере које је ИЈЗ предложио нису усвојени. Њега је интересовало и да ли су вакцине из донација одбијене јер није било довољно фриждера за њихово складиштење, да ли је тражио хитну набавку фриждера и да ли су они набављени.

Галић је, одговарајући на питања Ераковића, рекао да су ИЈЗ и радна група увијек предлагали мјере.

-То није ништа ново – да струка и епидемиолози предлажу ригорозније мјере, јер ми имамо једну врсту података који се односе на епидемиолошке индикаторе, затим клиничке индикаторе, примјенљивост и ефективност мјера и њихова прихватљивост од стране грађана,као и социо-економски ефекат. Оне се шаљу се комисији, у којој се налазе људи различитих струка и они имају своје податке и из свог угла сагледавају ситуацију. То није ниподаштавање мјера епидемиолога. Та одлука иде на савјет и на крају се доноси. Не мора оно што ИЈЗ донесе да буде прихваћено и то је пракса у свим земљама свијета – објаснио је Галић.

Говорећи о складиштењу вакцина, Галић је рекао да су вакцине, нуђене за донацију биле кинеске Синофарм, те да за њих није потребан посебан смјештајни капацитер, јер се чувају на температури од плус два до плус осам степени. Рекао је да су обезбиједили и хладни ланац за Фајзерове вакцине.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here