Од Министарства здравља затражено умањење партиципације за одређену категорију пацијената

Више од 90 одсто пацијената Фонда здравства за рехабилитацију у Институту Игало не плаћа партиципацију или плаћа минимални износ по новом цјеновнику, а за одређене дијагнозе трошкови су 40 одсто. Овим пацијентима Институт даје могућност плаћања у више рата, а ка Министарству здравља је упућена иницијатива за умањење тих трошкова.

Цијене услуга у Институту Др Симо Милошевић које финансира Фонд за здравствено осигурање увећане су претходне године, те је пропорционално увећана и висина партиципације фондовских пацијената. Поједини медији нису добро интерпретирали ову информацију, те су према ријечима директора Зорана Ковачевића, довели до одређених недоумица код пацијената.

др Зоран Ковачевић,извршни директор Института Игало

-Било би добро да су сви представници медија ту информацију пренијели у потпуности тачно, а то је да преко 90% упутница које ми добијамо од Фонда немају никакву или минималну партиципацију. Даље, да само двије, три дијагнозе имају 40% учешћа у партиципацији, те да су скоком основне цијене на фактури коју је Фонд коначно послије 30 година признао Институту Игало, скочили  у износу трошкови те партиципације, објашњава Ковачевић.

Институт не може да утиче на предвиђене трошкове партиципације, а Ковачевић напомиње да је ова установа годинама пружала услуге испод цијене.

-Овај пут то је фактура коју Фонд доставља, али смо зато излазећи у сусрет тој мањој категорији наших корисника, понудили  могућност да партиципацију плате у пет до десет мјесечних рата, како би им представљало мањи терет са једне стране, а са друге стране смо упутили иницијативу ка Министарству здравља да се измијени тај дио Правилника и за те категорије пацијената, како би се и њихово учешће умањило до мјере безначајног, односно како би комплетна рехабилитација коју имају у Институту била о трошку Фонда здравства Црне Горе, истакао је Ковачевић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here