OČUVANJE BIODIVERZITETA VAŽNO JE ZBOG BUDUĆIH GENERACIJA

RTHN u saradnji sa globalnom kineskom medijskom kućom CCTV News Content Co., Ltd realizuje serijal video zapisa i priča iz NR Kine.

Ove sedmice održava se 15. zasedanje Konvencije o biodiverzitetu u Kunmingu u jugozapadnoj kineskoj provinciji Junan o temi „Ekološka  civilizacija: Izgradnja zajedničke budućnosti za sve“.

Ministarka okoline i turizma u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine Edita Đapo podsjeća da je BiH potpisala Konvenciju o zaštitu biodiverziteta i aktivno učestvuje u aktivnostima kako bi se zaštitio biodiverzitet.

– Cilj cijele konferencije i cijelog čovječanstva je da do 2050. godine živimo u harmoniji s prirodom i očuvanjem biodiverziteta. Ova tema iznimno je važna jer znamo sve izazove s kojima se čovječanstvo suočava zbog klimatskih promjena, zbog pandemije koronavirusa, ali i ekonomskog razvoja gdje dolazi do ugrožavanja prirode i biodiverziteta, a s druge strane očuvanje biodiverziteta važno je ne samo za nas nego i za buduće generacije – dodala je Đapo.

Napominje da je razmjena iskustava važna kada je u pitanju uspostavljanje balansa između ekonomskog razvoja i očuvanja životne sredine.

– Očuvanje biodiverziteta i onoga čime se ovdje u Federaciji ponosimo je zaštita čovječje ribice, medvjeda, vukova i slično pomaže očuvanju čovječanstva zbog cijelog kruga koji čini biodiverzitet. S druge strane mi u BiH potpisali smo Sofijsku deklaraciju, a jedan od njenih stubova je očuvanje biodiverziteta – podseća Đapo.

Pojašnjava da sve što se radi, poput dekarbonizacije, očuvanje čistog vazduha, vode i zemlje, ruralni razvoj vodi ka očuvanju biodiverziteta.

Ministarka kaže da se već duže radi na održivom ekonomskom razvoju koji podrazumijeva veće ekonomske aktivnosti uz socijalnu brigu, ali i brigu o ekologiji.

– U BiH vodi se računa kako u toj cirkularnoj ekonomiji osigurati reciklažu, kako ostvariti ciljeve koje je zemlja postavila u smislu smanjenja emisija karbon dioksida i sumpordioksida. Ipak najveći problem u BiH je postojanje termoelektrana i velika količina automobila što predstavlja najveće zagađivače zbog čega je potrebno što više investirati u gradnju cesta, autputeva… Takođe, imamo planove da se preusmjerimo na održive izvore energije i potrebne su nam investicije u tom smislu – dodaje Đapo.

Ove godine obilježava se Godina zelenog razvoja i zaštite životne sredine u okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i istočne Evrope (CIE), a kada je u pitanju saradnja Kine i BiH na polju zelenog razvoja i zaštite životne sredine, Đapo podseća da je Kina veliki investitor u BiH.

– Važno je vidjeti da je Kina vodeća po proizvodnji solara i veće investicije preusmjerava u obnovljive izvore energije. Kina učestvuje i u izgradnji autoputa u BiH. Stoga je Kina poželjan partner za BiH i nadamo se većem broju investicija – kazala je ministarka Đapo.

Onlajn izložba crteža djece iz Kine i zemalja CIE o temi zaštite životne sredine prvi je veliki događaj u oblasti kulturne razmjene među djecom koji se organizuje između dvije strane u eri nakon pandemije kovida-19, te Đapo kaže da je to fantastičan događaj koji povezuje djecu o tako važnoj temi.

– Povezivanje i kulturni događaji su nešto što približava ljude i spaja djecu. Poruka koju bih toj djeci poslala je da uživaju, da se druže i da čuvaju životnu sredinu – kazala je ona.

Đapo se osvrnula i na činjenicu da se ove godine obeležava 50. godišnjica obnove mjesta Kine u Ujedinjenim nacijama, kazavši da je uloga Kine ogromna u globalnom upravljanju, te je pohvalila činjenicu da je Kina donijela odluku da obustavlja investiranje u gradnju termoelektrana u inostranstvu, što je veliki korak za čovječanstvo.

Govoreći o turističkoj razmjeni između BiH i Kine, ministaka je podsjetila je da je u Kini rađena velika promocija potencijala BiH, nakon čega je veliki broj kineskih državljana došao u BiH, a njih najviše interesuje kulturna baština i UNESKO-ova zaštićena područja.

Kaže da se Kinezi uvek oduševe gostoprimstvom te kulturnom i prirodnim ljepotama BiH te je pozvala građane Kine da i dalje nastave da posjećuju BiH i ostanu što duže. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here