ОЧУВАЊЕ БИОДИВЕРЗИТЕТА ВАЖНО ЈЕ ЗБОГ БУДУЋИХ ГЕНЕРАЦИЈА

РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине.

Ове седмице одржава се 15. заседање Конвенције о биодиверзитету у Кунмингу у југозападној кинеској провинцији Јунан о теми „Еколошка  цивилизација: Изградња заједничке будућности за све“.

Министарка околине и туризма у Влади Федерације Босне и Херцеговине Едита Ђапо подсјећа да је БиХ потписала Конвенцију о заштиту биодиверзитета и активно учествује у активностима како би се заштитио биодиверзитет.

– Циљ цијеле конференције и цијелог човјечанства је да до 2050. године живимо у хармонији с природом и очувањем биодиверзитета. Ова тема изнимно је важна јер знамо све изазове с којима се човјечанство суочава због климатских промјена, због пандемије коронавируса, али и економског развоја гдје долази до угрожавања природе и биодиверзитета, а с друге стране очување биодиверзитета важно је не само за нас него и за будуће генерације – додала је Ђапо.

Напомиње да је размјена искустава важна када је у питању успостављање баланса између економског развоја и очувања животне средине.

– Очување биодиверзитета и онога чиме се овдје у Федерацији поносимо је заштита човјечје рибице, медвједа, вукова и слично помаже очувању човјечанства због цијелог круга који чини биодиверзитет. С друге стране ми у БиХ потписали смо Софијску декларацију, а један од њених стубова је очување биодиверзитета – подсећа Ђапо.

Појашњава да све што се ради, попут декарбонизације, очување чистог ваздуха, воде и земље, рурални развој води ка очувању биодиверзитета.

Министарка каже да се већ дуже ради на одрживом економском развоју који подразумијева веће економске активности уз социјалну бригу, али и бригу о екологији.

– У БиХ води се рачуна како у тој циркуларној економији осигурати рециклажу, како остварити циљеве које је земља поставила у смислу смањења емисија карбон диоксида и сумпордиоксида. Ипак највећи проблем у БиХ је постојање термоелектрана и велика количина аутомобила што представља највеће загађиваче због чега је потребно што више инвестирати у градњу цеста, аутпутева… Такође, имамо планове да се преусмјеримо на одрживе изворе енергије и потребне су нам инвестиције у том смислу – додаје Ђапо.

Ове године обиљежава се Година зеленог развоја и заштите животне средине у оквиру сарадње Кине и земаља Централне и источне Европе (ЦИЕ), а када је у питању сарадња Кине и БиХ на пољу зеленог развоја и заштите животне средине, Ђапо подсећа да је Кина велики инвеститор у БиХ.

– Важно је видјети да је Кина водећа по производњи солара и веће инвестиције преусмјерава у обновљиве изворе енергије. Кина учествује и у изградњи аутопута у БиХ. Стога је Кина пожељан партнер за БиХ и надамо се већем броју инвестиција – казала је министарка Ђапо.

Онлајн изложба цртежа дјеце из Кине и земаља ЦИЕ о теми заштите животне средине први је велики догађај у области културне размјене међу дјецом који се организује између двије стране у ери након пандемије ковида-19, те Ђапо каже да је то фантастичан догађај који повезује дјецу о тако важној теми.

– Повезивање и културни догађаји су нешто што приближава људе и спаја дјецу. Порука коју бих тој дјеци послала је да уживају, да се друже и да чувају животну средину – казала је она.

Ђапо се осврнула и на чињеницу да се ове године обележава 50. годишњица обнове мјеста Кине у Уједињеним нацијама, казавши да је улога Кине огромна у глобалном управљању, те је похвалила чињеницу да је Кина донијела одлуку да обуставља инвестирање у градњу термоелектрана у иностранству, што је велики корак за човјечанство.

Говорећи о туристичкој размјени између БиХ и Кине, министака је подсјетила је да је у Кини рађена велика промоција потенцијала БиХ, након чега је велики број кинеских држављана дошао у БиХ, а њих највише интересује културна баштина и УНЕСКО-ова заштићена подручја.

Каже да се Кинези увек одушеве гостопримством те културном и природним љепотама БиХ те је позвала грађане Кине да и даље наставе да посјећују БиХ и остану што дуже. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here