Plan restrukturiranja Instituta „Dr Simo Milošević“, koji je predložila Vlada Crne Gore, nije samo rešenje za opstanak, već i temelj za svijetlu budućnost poslovanja ove zdravstvene ustanove, smatra član Odbora direktora, Pavle Obradović.
Kako je navedeno u saopštenju koje on potpisuje, Institut predstavlja naslijeđe naših predaka, Novljana i građana Crne Gore, koji su se nesebično brinuli o dobrobiti svog naroda.
– Važno je da budemo svjesni da je ovo narodna institucija svih građana Crne Gore, te da je privatizacija potpuno neprihvatljiva opcija. To bi bilo isto toliko neprihvatljivo kao i privatizacija Kliničko-bolničkog centra u Podgorici. Želim da izrazim iskrenu zahvalnost zaposlenima u Institutu Igalo na njihovoj nevjerovatnoj istrajnosti i posvećenosti tokom tri mjeseca rada bez plata, kao i na snazi kojom ste savladavali sve izazove. Svi zajedno vjerujemo u svijetlu budućnost Instituta, a o alternativnim scenarijima ne želimo ni da razmišljamo. Po prvi put imamo Vladu Crne Gore i Ministarstvo zdravlja koji nas u potpunosti podržavaju, pružajući nam nemjerljivu podršku i oslonac – poručio je Obradović.
Kao predstavnik kapitala Vlade Crne Gore u Bordu direktora Instituta Igalo, ističe da je izuzetno ponosan na dosadašnja postignuća tokom 2024. godine.
– Sa sigurnošću mogu reći da svi Novljani, kao i građani Crne Gore, mogu biti spokojni kada je u pitanju budućnost Instituta Igalo. Osvrt na 2024. godinu, koja je bila možda najturbulentnija u istoriji Instituta, pokazuje koliko je ova ustanova otporna na sve izazove – navodi on.
Kao jedan od najvećih poslodavaca u regionu, Institut ima ključnu ulogu u ekonomiji Herceg Novog, ali i nezamjenljiv značaj u rehabilitaciji građana Crne Gore. Zbog društveno-socijalnog karaktera, Institut Igalo treba da ostane u državnom vlasništvu, u potpunosti ili barem kao većinski državni resurs.
Obradović podsjeća da je od maja do novembra urađen ogroman posao na očuvanju ove zdravstvene ustanove, odnosno pronađeno je rješenje za blokadu računa zbog druga prema Jugobanci, uplaćen je avans od 5 miliona eura za liječenje pacijenata preko Fonda zdravstva, dok manjinski vlasnik (Vile Oliva) takođe doprinosi sa pozajmicom od 5 miliona eura. Pored toga, obezbjeđen je veći budžet za liječenje fondovskih pacijenata u Institutu, pa je za 2025. godinu za ove svrhe planirano približno 9 miliona eura, dok je 2023. godine taj iznos bio svega 3,63 miliona eura.
Institut Igalo, kako dalje podsjeća Obradović, ostvario je izuzetan rezultat u prodaji individualnih rehabilitacionih aranžmana tokom 2024. godine, generišući prihod od 4,8 miliona eura (od nefondovskih pacijenata i turista).
Uprkos svim izazovima – blokadama, radu bez plata, otkazivanju norveškog programa i većine agencijskih aranžmana – Institut je dokazao svoju snagu. Institut Igalo ostaje neuništivi brend, postigavši impresivan uspjeh u, bez sumnje, najtežoj godini u svojoj istoriji.
Projekcija za 2025. godinu donosi još optimističnije rezultate: 9 miliona eura prihoda od fondovskih pacijenata i 5 miliona eura od individualne prodaje, što ukupno iznosi 14 miliona eura prihoda. U trenutnom, devastiranom stanju, Institut bi na godišnjem nivou mogao da ostvari profit od 1 do 2 miliona eura (ukupni rashodi Instituta bi trebali biti od 10 do 13 miliona eura, što je prosjek, ako u obzir uzmemo prethodnih 7 godina poslovanja).
Uvođenjem Plana restrukturiranja, koji predlaže Vlada Crne Gore, Institut će podići nivo usluga na standard od četiri zvjezdice, čime će značajno povećati popularnost i cijene svojih usluga.
Plan restrukturiranja obuhvata modernizaciju druge faze objekta i svih usluga na nivo od 4 zvjezdice, restrukturiranje poslovanja uz zadržavanje svih postojećih zaposlenih, kao i zapošljavanje dodatnog stručnog kadra radi unapređenja reputacije.
Plan predviđa ukupne investicije do 106 miliona eura, pri čemu 60% finansira Vlada Crne Gore putem državne pomoći, dok bi preostalih 40% obezbijedio Institut Igalo. Ovo predstavlja maksimalan iznos državne podrške u narednih 10 godina, u skladu sa evropskim regulativama. Plan omogućava i faznu realizaciju investicija, umjesto jednokratnog ulaganja.
Plan restrukturiranja mora biti u skladu sa regulativom EU i kao takav dobiti saglasnost Agencije za zaštitu konkurencije, kako bi bio validan, ali moram biti usvojen dvotrećinskom većinom na Skupštini akcionara. Budući da je Vlada Crne Gore većinski vlasnik sa 56,48% akcija, neophodna je podrška manjinskog akcionara sa značajnim učešćem – kompanije Vile Oliva (27,44% akcija).
Institut Igalo bi se morao obavezati na prodaju imovine ukoliko ne uspije prikupiti potrebna sredstva. U najgorem slučaju, prodaja prve faze mogla bi biti potrebna treće godine nakon početka implementacije Plana, ukoliko sredstva ne budu osigurana. U tom scenariju, postoji opcija da Opština Herceg Novi otkupi objekat ili kreditira Institut.
Manjinski akcionar sa značajnim učešćem, Vile Oliva, iznio je u medijima prijedlog drugog načina dokapitalizacije. Oni su spremni da ulože 25 miliona eura za pokrivanje nagomilanih dugova, uz povećanje njihovog vlasničkog udjela u Institutu.
Ovaj pristup bi omogućio izbjegavanje stečaja i nastavak trenutnog poslovanja, ali bi značajno uvećao udio Vile Oliva u vlasničkoj strukturi Instituta „Dr Simo Milošević“ Igalo. Naknadno bi se razmatrao novi model restrukturiranja.
Usvajanje Plana restrukturiranja donosi dugoročne koristi i stabilnost, ali zahtijeva saradnju svih akcionara i striktno poštovanje predloženih mjera. Odluke donijete u narednim mjesecima biće ključne za sudbinu Instituta Igalo i njegovu poziciju kao lidera u zdravstvenom turizmu regiona, smatra Obradović.
Ako Plan restrukturiranja ne bude usvojen, Institut Igalo će nastaviti sa dosadašnjim načinom poslovanja, oslanjajući se na nadu da nijedan od povjerilaca neće pokrenuti postupak stečaja. Prema trenutnom modelu poslovanja, Institut bi mogao ostvarivati godišnji profit, što bi omogućilo postepeno izmirivanje preostalog duga od 25 miliona eura, navedeno je u saopštenju koje potpisuje član Odbora direktora Instituta, Pavle Obradović.