План реструктурирања Института „Др Симо Милошевић“, који је предложила Влада Црне Горе, није само решење за опстанак, већ и темељ за свијетлу будућност пословања ове здравствене установе, сматра члан Одбора директора, Павле Обрадовић.
Како је наведено у саопштењу које он потписује, Институт представља наслијеђе наших предака, Новљана и грађана Црне Горе, који су се несебично бринули о добробити свог народа.
– Важно је да будемо свјесни да је ово народна институција свих грађана Црне Горе, те да је приватизација потпуно неприхватљива опција. То би било исто толико неприхватљиво као и приватизација Клиничко-болничког центра у Подгорици. Желим да изразим искрену захвалност запосленима у Институту Игало на њиховој невјероватној истрајности и посвећености током три мјесеца рада без плата, као и на снази којом сте савладавали све изазове. Сви заједно вјерујемо у свијетлу будућност Института, а о алтернативним сценаријима не желимо ни да размишљамо. По први пут имамо Владу Црне Горе и Министарство здравља који нас у потпуности подржавају, пружајући нам немјерљиву подршку и ослонац – поручио је Обрадовић.
Као представник капитала Владе Црне Горе у Борду директора Института Игало, истиче да је изузетно поносан на досадашња постигнућа током 2024. године.
– Са сигурношћу могу рећи да сви Новљани, као и грађани Црне Горе, могу бити спокојни када је у питању будућност Института Игало. Осврт на 2024. годину, која је била можда најтурбулентнија у историји Института, показује колико је ова установа отпорна на све изазове – наводи он.
Као један од највећих послодаваца у региону, Институт има кључну улогу у економији Херцег Новог, али и незамјенљив значај у рехабилитацији грађана Црне Горе. Због друштвено-социјалног карактера, Институт Игало треба да остане у државном власништву, у потпуности или барем као већински државни ресурс.
Обрадовић подсјећа да је од маја до новембра урађен огроман посао на очувању ове здравствене установе, односно пронађено је рјешење за блокаду рачуна због друга према Југобанци, уплаћен је аванс од 5 милиона еура за лијечење пацијената преко Фонда здравства, док мањински власник (Виле Олива) такође доприноси са позајмицом од 5 милиона еура. Поред тога, обезбјеђен је већи буџет за лијечење фондовских пацијената у Институту, па је за 2025. годину за ове сврхе планирано приближно 9 милиона еура, док је 2023. године тај износ био свега 3,63 милиона еура.
Институт Игало, како даље подсјећа Обрадовић, остварио је изузетан резултат у продаји индивидуалних рехабилитационих аранжмана током 2024. године, генеришући приход од 4,8 милиона еура (од нефондовских пацијената и туриста).
Упркос свим изазовима – блокадама, раду без плата, отказивању норвешког програма и већине агенцијских аранжмана – Институт је доказао своју снагу. Институт Игало остаје неуништиви бренд, постигавши импресиван успјех у, без сумње, најтежој години у својој историји.
Пројекција за 2025. годину доноси још оптимистичније резултате: 9 милиона еура прихода од фондовских пацијената и 5 милиона еура од индивидуалне продаје, што укупно износи 14 милиона еура прихода. У тренутном, девастираном стању, Институт би на годишњем нивоу могао да оствари профит од 1 до 2 милиона еура (укупни расходи Института би требали бити од 10 до 13 милиона еура, што је просјек, ако у обзир узмемо претходних 7 година пословања).
Увођењем Плана реструктурирања, који предлаже Влада Црне Горе, Институт ће подићи ниво услуга на стандард од четири звјездице, чиме ће значајно повећати популарност и цијене својих услуга.
План реструктурирања обухвата модернизацију друге фазе објекта и свих услуга на ниво од 4 звјездице, реструктурирање пословања уз задржавање свих постојећих запослених, као и запошљавање додатног стручног кадра ради унапређења репутације.
План предвиђа укупне инвестиције до 106 милиона еура, при чему 60% финансира Влада Црне Горе путем државне помоћи, док би преосталих 40% обезбиједио Институт Игало. Ово представља максималан износ државне подршке у наредних 10 година, у складу са европским регулативама. План омогућава и фазну реализацију инвестиција, умјесто једнократног улагања.
План реструктурирања мора бити у складу са регулативом ЕУ и као такав добити сагласност Агенције за заштиту конкуренције, како би био валидан, али морам бити усвојен двотрећинском већином на Скупштини акционара. Будући да је Влада Црне Горе већински власник са 56,48% акција, неопходна је подршка мањинског акционара са значајним учешћем – компаније Виле Олива (27,44% акција).
Институт Игало би се морао обавезати на продају имовине уколико не успије прикупити потребна средства. У најгорем случају, продаја прве фазе могла би бити потребна треће године након почетка имплементације Плана, уколико средства не буду осигурана. У том сценарију, постоји опција да Општина Херцег Нови откупи објекат или кредитира Институт.
Мањински акционар са значајним учешћем, Виле Олива, изнио је у медијима приједлог другог начина докапитализације. Они су спремни да уложе 25 милиона еура за покривање нагомиланих дугова, уз повећање њиховог власничког удјела у Институту.
Овај приступ би омогућио избјегавање стечаја и наставак тренутног пословања, али би значајно увећао удио Виле Олива у власничкој структури Института „Др Симо Милошевић“ Игало. Накнадно би се разматрао нови модел реструктурирања.
Усвајање Плана реструктурирања доноси дугорочне користи и стабилност, али захтијева сарадњу свих акционара и стриктно поштовање предложених мјера. Одлуке донијете у наредним мјесецима биће кључне за судбину Института Игало и његову позицију као лидера у здравственом туризму региона, сматра Обрадовић.
Ако План реструктурирања не буде усвојен, Институт Игало ће наставити са досадашњим начином пословања, ослањајући се на наду да ниједан од повјерилаца неће покренути поступак стечаја. Према тренутном моделу пословања, Институт би могао остваривати годишњи профит, што би омогућило постепено измиривање преосталог дуга од 25 милиона еура, наведено је у саопштењу које потписује члан Одбора директора Института, Павле Обрадовић.