Према предлогу Новог закона о легализацији бесправни објекат моћи ће бити легализован ако је видљив на орто фото снимку територије, уписан у катастар непокретности и има ријешене имовинско-правне односе.
Досадашњи Закон о легализацији, не разликује се много од новог који је недавно утврдила Влада, казао је секретар за просторно планирање и урбанизам Владислав Велаш, који очекује и амандманска дјеловања на Скупштини како би предложени закон био дорађен.
-Јако је добро што смо имали досадашњи закон о легализацији који каже да у поступак легализације може да уђе објекат који је на орто фото снимку од 2018. године. Крајем априла је Министарство расписало тендер за израду новог орто форо снимка, потписан је уговор са фирмом Веком која ће направити нови снимак. Имамо и изјаве да ће до краја мјесеца имати и нови снимак и то је дефинитивно добра ствар и да ће сви објекти који се буду налазили на том снимку имати могућност да уђу у поступак легализације, казао је Велаш.
Да би објекат ушао у поступак легализације мора да буде уписан у евиденцију катастра и да има терет нелегалног објекта, казао је Велаш.
-То је први корак да странка или инвеститор поднесе захтјев за упис тог нелегалног објекта у катастар и пред урбанизмом покреће поступак легализације.
Велаш је казао да су новим законом предложене и измјене у цијенама.
– По новом предлогу за објекат основног становања до 200 квадрата, код плаћања је омогућено умањење од 50 %. Ако је објекат већи од 200 квадрата, рецимо до 500 квадрата, странка ће имати могућност на 200 квадрата да се ослободи плаћања, што по овом важећем садашњем закону није био случај. И даље остају зоне за плаћање урбане санације, тако да је доста тога задржано. Очекујем да ће бити амандмана како би се овај закон дорадио, казао је Велаш.
Власници бесправних објеката у обавези су да плате накнаду за урбану санацију, од које 80 одсто иде у локални а 20 одсто у државни буџет. Према ријечима Велаша та подјела баш и није добра.
-Не знам зашто би држава узимала тих 20 % , јер је управо обавеза општине да кроз урбану санацију врши опремање тих неформалних насеља 100 %. Сигуран сам да ће Заједница општина имати примједну на овај члан закона, казао је Велаш.
Сходно општинској Одлуци о накнади за комунално опремање грађевинског земљишта цијена легализације у Херцег Новом у првој зони износи 150, другој 120, у трећој зони 75 , четвртој 40 и у петој зони 25 еура.