Унапређење мониторинга, процјена стања, планирање и очување Јадранског мора циљеви су Јадранског пројекта – „GEF Adriatic“ (енг. Global Environment Facility), чија је завршна конвенција одржана у Херцег Новом.
Како је саопштено из Министарства еколошкогије, просторног планирања и урбанизма, кључни дио пројекта представља прије свега дубље и детаљније разумијевање процеса који се одвијају у нашим водама и људских фактора који имају највећи утицај на здраво функционисање мора и његово богатство биодиверзитета.
– „GEF Adriatic“ је спровео успјешне истраживачке иницијативе широм региона како би се прикупили подаци о вриједностима, али и притисцима на море, укључујући неаутохтоне врсте, отпад у мору, загађење, климатске промјене и друге, и такве информације пружају основу за циљану заштиту мора и ефикаснији дугорочни процеси планирања подручја мора – наведено је у саопштењу.
Поред тога, овај пројекат подстакао је интезивну сарадњу широм региона, окупљајући различите актере – од владиних институција, академске заједнице, бизниса и цивилног друштва – ради рјешавања заједничких проблема, размјене најбољих пракси и изградње капацитета. Пројекат је подржао Албанију и Црну Гору у текућим процесима приступања ЕУ.
Државни секретар за екологију, др Данило Мрдак, захвалио се Програму Уједињених нација за животну средину – Медитеранском акционом плану и његовим центрима на досадашњој сарадњи и подршци, указујући на значај наставка заједничког рада и коришћења резултата овог пројекта, као и колегама из Албаније на увијек доброј сарадњи.
– Овим пројектом остварен је значајан подстицај и допринос нашим националним обавезама према Барселонској конвенцији, као и испуњавању захтјева из Поглавља 27 у процесу приступања Црне Горе ЕУ. Значајно смо повећали своје националне капацитете за процјену стања, мониторинг и одрживо управљање нашим морским ресурсима у првом великом процесу планирања подручја мора у Црној Гори – изјавио је Данило Мрдак, државни секретар у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма.
Замјеница министра за туризма и заштиту животне средине Албаније, Орнела Ћући такође је истакла значај пројектних активности за постизање дефинисаних циљева у оквиру Поглавља 27, указујући посебно на значај имплементације већ усвојених регулатива.
Према ријечима Марина Марковић из УНЕП-а, екосистемски приступ планирању подручја мора је најбољи пут за напредак, али у стварном свијету постоје сложена питања са којима се треба суочити – политичка, економска, секторска и многа друга – у деликатном послу постизања равнотеже између плавог раста са здрављем животне средине.
– Помоћу нових техника и приступа које смо тестирали у Црној Гори, успјели смо створити научно засноване алате који ће водити ове кључне процесе доношења одлука у области планирања подручја мора како би се постигли одрживи резултати, засновани на квалитетним подацима и чињеницама, који узимају све аспекте одрживог развоја морског подручја – саопштила је она.
Активности пројекта „GEF Adriatic“ окупиле су регионалне и међународне организације и експерте с циљем очувања и обезбјеђивања одрживе будућности морских ресурса кроз нови концепт – „екосистемски приступ“ – за успостављање еколошке равнотеже Јадранског мора и поставио је темеље за његово дугорочно одрживо управљање.
Завршној конференцији присуствовали су представници националних институција и невладиних организација, представници националних институција из Албаније, међународни партнери и експерти.