Новски Водовод због одлуке Регулаторне Агенције о нижим цијенама – у губитку за 182 хиљаде еура

Зграда Водовода

Водовод и канализација д.о.о.  Херцег Нови од 1. јула 2022. године примјењиваће нове, регулисане и ниже цијане услуга, на основу методологије Регулаторне Агенције за енергетику, која је дала сагласност на цијене. Нова цијена за фиксни дио за воду је 1,4091 еура, а за канализацију 0,1448  еура, збирно 182 000 еура на годишњем нивоу  и мање је од постојећих цијена (два еура по водомјеру)  за 0,59 еура, речено је на конференцији за новинаре у предузећу Водовод и канализација Херцег Нови.

Конференција за новинаре у доо Водовод и канализација ХН

Према ријечима директорице ДОО Водовод и канализација Оливере Доклестић примјеном нових цијена воде на нивоу године ово предузеће  ће бити у мањку за 182.000 еура, што ће значајно утицати на финансије и будуће функционисање  новског предузећа:    

 – Цијена воде и одвођење отпадних вода у Херцег Новом, коју плаћају, грађани и привреда, иста је од 2008. године. Од тада до данас било је разних финансијских удара “Водовод и канализација”, који су имали изузетно штетне посљедице по ликвидност предузећа, а што се највише одражавало на редовну исплату плата запосленима и плаћање нужних трошкова за одржавање система. Посљедњих четири године тога није било, пословање је било позитивно, а подигнут ниво оперативности на водоводној и канализационој мрежи. Међутим, успостављањем рада Регулаторске агенције за енергетику и њиховим бављењем комуналним дјелатностима водовода и канализације, кроз бенчмаркинг, са методологијом за одређивање цијена снабдијевања водом и услуга одвођења и третмана отпадних вода, постоји опасност значајног ремећења финансијског баланса, па тако и будућег функционисања предузећа Водовод и канализација д.о.о. – Херцег Нови, навела је Доклестић.   

Методологија за одређивање цијена воде не прихвата у обрачуну цијену улагања  у водоводну инфраструктуру, набавку опреме, што је херцегновском Водоводу незамисливо.

-Методологија за одређивање цијена воде, РЕА  не прихвата у обрачуну трошкове за набавку нове опреме и средстава за унапређење пословања и за бољу операционализацију рада, инвестије у развој инфраструктуре, нове објекте (колекторе, цјевоводе, резервоаре, пумпне станице), трошкове зарада зарада запослених на Постројењу који износе годишње 144.000 еура, накнаде за заштиту вода од загађења у висини од 36.000 еура. Није предвиђена бруто добит за набавку нове опреме и унапређење пословања,  амортизација, или амортизациони фонд из којег би се финансирало обнављање постојећих средстава: дотрајалих објеката (цјевовода, арматуре, пумпних станица). Не препознаје постојање инфлације, која је евидентна задњих четири мјесеца по порасту цијена на тржишту, од горива до грађевинског и водоводног материјала, а што је за Водовод у најбитнијим ставкама повећање цијена и до 40 одсто у односу на вријеме када су  формиране оваква цијене.Нема неопходног резервног фонда, који је незамислив у пословањун водоводног  и  канализационог предузећа, знајући  елементе оба система, велики број непредвиођених пуцања цјевовода усљед дотрајалости, великих притисака у мрежи…

На овај начин, РЕА, својим строгим држањем за одреднице само економске природе, показује велико неразумијевање за пословање једног ВИK-а и његову техничку проблематику.

 – Ова цијена  морала је да буде разматрана и усвојена на сједници Скупштине Општине Херцег Нови. Пошто Скупштина   није донијела одлуку о давању сагласности нити је ставила у дневни ред својих засједања, послије истека рока од 90 дана, сматра се да је иста прихваћена, односно, мора да буде примјењена.

Наше Друштво је захтјевало корекције регулисаних цијена за 2022.  годину, због тога што нам се нису признавали трошкови функционисања, одржавања и радне снаге на Постројење за пречишћавање отпадних вода. А осим тога, имамо и додатне трошкове на санацији хаварија на новом примарном колектуру, а за које још нисмо обештећени од стране Друштва за водоводну и канализациону инфраструктуру, а висина је 70.000  еура. Регулаторна агенција не признаје наведене трошкове,  јер ови објекти још нису технички примљени, дакле формално-правно су нелегални, а воде се као инвестиција у току. Наши захтјеви су коначно одбијени на заједничком састанку у Регулаторној агенцији у Подгорици на којем је био и предсједник општине и начелник секретаријата за комуналне послове Херцег-Нови уз представнике Водовода. На истој сједници је инсистирано да се примјењују регулисане цијене.  

 Финансијски директор Водовода и канализације д.о.о. ХН  Радован Божовић, појаснио је да  је методологија за утврђивање цијена толико прецизна да не дозвољава било какво одступање:

– У РАЕ то ригорозно прегледају тако да су у стању да врше исправке у извјештају и нашим књигама и контном плану. Радимо, како су они то пројектовали  уз недостатке да нису предвидјели минималну добит и стопу инфлације, односно, раст цијена није опште предвиђен. Према  завршеном рачуну из 2020. године  и трошковима из 2021. и планом за 2022. годину,  на основу тога одређују се цијене. У јануару 2020. године  литар дизела био је 1,06 , сада је када се формирају цијене за 2023. годину 1,75 еура.  Немамо простора да обављамо корекцију везано за инфлацију за 2023, а за 2022.  годину је већ касно да се коригује. Постоје захтјеви али за сада корекција не постоји, потврдио је Божовић.  

У Водовод је стигао прије два дана допис Регулаторне Агенције, подсјећа Доклестић:

– Да у року два дана исправе извјештај по 28 ставки. Ако се не одговори у том року кажу, да неће да усвоје наше захтјеве за корекцију цијена. Регулаторна Агенција стално врши притисак, што је некоректно, сматра Доклестић.

Колектор и постројење

– Kолектор канализације, који је у функционалном смислу, лош објекат а који производи доста проблема, разних врста, од хидрауличких до еколошких, предузеће је преузело на одржавање. јер такав – какав је са нелегално прикљученим потрошачима, стављен у функцију, проузрокује да канализација отиче, пумпе раде и потискују отпадне воде дуж ривијере, ка централној пумпној станици у Мељинама, и до  Постројења за пречишћавање отпадних вода.

Овакви хидротехнички објекти, морају да имају свој пробни рад, који се сходно закону о Планирању простора и изградњи објеката, врши по утврђеном Елаборату о пробном раду. По функционисању у пробном раду приступа се отклањању аномалија, све док се не добије у функционалном смислу исправан објекат. Тада се врши технички пријем. По завршетку техничког пријема, инвеститор, Општина, односно, Друштво за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре, врши предају на управљање предузећу “Водовод и канализација”. Ових корака до сада није било, те су и ППОВ и колектор у нелегалном раду (по По Закону о планирању простора и изградњи објеката (Сл. лист ЦГ 64/17, 44/18, 63/18 И 11/19).

Због такве чињенице, поступајући у складу са законом, а чекајући разрјешење инвестиционе енигма са оба објекта, уз редовно одржавање и суочени с бројним проблемима у оржавању, и колектора и ППОВ-а, “ВИK” није ни наплаћивао прикључке на колектор канализације на ривијери, знајући да су сви нелегално прикључени. Техничка екипа ВИK-а је установила да велика већина прикључених не задовољава техничке параметер прикључења, те да су отклањања недостатака у домену сваког појединачног инвеститора. За сада имамо попис прикључених, које је прикључио или извођач радова или су то они сами урадили. Дакле, ВИK је прихватио чињеницу одржавања колектора, нужно упослио нове људе на канализацији, има своје људе на постројењу за третман отпадне воде, врши поправке на оба објекта, посебно су на новом колектору изведене поправке у вриједности од 70.000 еура, што је представљено Друштву и Општини, као њихова обавеза плаћања, јер су то обавезе инвеститора, све до техничког пријема.Чекамо на ту реализацију, напоменула је Доклестић.

Одлуком Општине Херцег Нови обавезе плаћања електричне енергије за два објекта, који су без потребне финалне документације, нови колектор канализације на ривијери, гравитационо-потисни, у дужини од неких 10 км, од Мељина до Бијеле, са седам блок пумпних станица и централном, сабирном пумпном станицом “Kружни ток” у Мељинама и Постројење за третман отпадне воде у Мељинама, које се води као недовршен објекат у изградњи, са непотпуним технолошким поступком за третман отпадне воде, годишње потроше нешто око 200.000 еура електричне енергије, са тенденцијом раста утрошених Kw часова. Укупно дуговање са преносом неизмирених обавеза из 2021. године износи 266 339 еура . Разлика у ових скоро 173 000 еура припада Општини Херцег Нови, и рјешава се уговором о репрограму између општине и ЕПЦГ. Рачуни су адресирани на инвеститора Друштво за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре у Општини Херцег Нови, које се води као формални инвеститор објеката.

Разговори са ЕПЦГ око репрограма за утрошену електричну енергију су започели и наишли смо на добру сарадњу и потпуно разумијевање. У наредном периоду, сходно приливу средстава у ВиК вршићемо и уплате, да би ухватили ритам плаћања заосталог дуга претходних шест мјесеци. Вјерујемо да ћемо бити у стању да све испоштујемо, уз чињеницу нашег “стезања каиша”, напросто зато, јер не можемо другачије.

Започели смо процедуре око прикључења на ривијери, на нови колектор,  прво великих потрошача, од свих најзначајнији је  Портонови.  Kод њих смо, такође, наишли на разумијевање и жељу за сарадњом. Међутим, процесс није брз и подразумијева идентификацију свих објеката прикључених на унутрашњи систем канализације, рачунајући да имају 400 водомјера. Надамо се да ћемо имати подршку потрошача, тј. оних који су прикључени на колектор  и без потребне интервенције комуналне полиције. Јасно је и нама и одговорним лицима у ЕПЦГ, дијелу који се бави дистрибуцијом електричне енергије за приморје, да наплата захтјева вријеме, јер Водовод мора да инсистира и истраје на техничкој исправности прикључака, да би минимизирали будуће штетне посљедице истих на систем, па тако спријечили евентуална утужења корисника због изливања, непријатних мириса и слично, каже Доклестић. 

Дуговања и потраживања

Дуговања домаћинстава и привреде Херцег Новог према “Водовод и канализација” су доста велика и представљају скривену резерву средстава из којих би било могуће извући новац за потребна плаћања, посебно електричне енергије, када би била успостављена суштинска систематска правна хијерархија. 

– Укупна дуговања домаћинстава и привреде за неплаћене рачуне водовода и канализације износе 666,076,04 €, од чега домаћинства дугују 378.035 еура, а привреда 288.040  –  на  дан 26. јуна 2022. године.

Са дуговањем између 50 и 100  еура  је 2 340 домаћинстава која дугују укупно: 180.412 , док је оних са дугом од преко 100 еура чак 992, чија вриједност укупног дуга износи 211.442  еура.

Од укупног дуга привреде у износу од 288 040 еура, највећи дио носи 50 највећих дужника у вриједности од 254 603 или 88 одсто.

Kада би од ових потраживања успјели да наплатимо у овој години 40 % остварили би приход од око 2 606 000 еура.

У ова дуговања привреде не рачунају се претходна вишегодишња потраживања по утужењима великих дужника од 750 000 ,  међу којима је највећи ХТП “Векта Бока” са 500 000 еура. 

 Дуг по рачунима за утрошену воду и услуге канализације према  “Водовод и канализација” износи скоро 1,5 милиона евра. Ако би то наплатили, могли би мирно да плаћамо потрошњу електричне енергије за ППОВ И колектор у наредних 7 година или  ако би из великог дужника, који је заробио херцегновске хотеле “Вектра Бока” извукли макар 40 % – тада би приходовали још 200.000 еура. Нажалост, многи или готово сви су прије “Водовода” на листи за намирење дуговања.

У општини Херцег Нови има 22.300 домаћинстава којима се годишње фактурише неких 2 676 000 еура, просјечни рачун за домаћиснтва је 10 еура, за цијелу годину, а у љетњем период је 10,10 . Треба да имамо у виду чињеницу да у зимском период имамо скоро 10.000  сатова без потрошње, а којих је велики дио намијењен привредној дјелатности тзв. “домаће радиности”. Сви они плаћају једнаку цијену за утрошену воду и канализацију, као и социјално угрожени. Нажалост, та неправда је озбиљан проблем који улази у попис објеката, пореску политику државе, али и урбанистичко-техничке услове из којих произилазе грађевинске дозволе, јер се у великом броју случајева на једно лице води више стамбених јединица, од којих се остварују добри приходи.  Сви такви би требали да плаћају цијену водних и канализационих услуга као привреда.

 Промјеном цијена “Водовод и канализација” – Херцег Нови ће изгубити неких 182.000 € на годину дана. Уз то треба додати и 200.000 € које “не препознаје” РЕА кроз своју методологију, јер су наметнути ВиK-у тек у априлу мјесецу, за ретроактивно плаћање од 1. јануара 2022. године. Ово значи да би за годину дана, до 31. децембра Водовод и канализација требало да има разлику у приходовној структури  – од 300.000 еура.

Политика измјене цијена воде, са негативним годишњим салдом за “Водовод и канализација” д.о.о. – Херцег Нови, као и наметнута нова обавеза плаћања 200.000  еура  за годишњу потрошњу електричне енергије за ППОВ и колектор на ривијери могла би да има посљедице по цјелокупно управљање водоводним и канализационим системом – уколико се не предузму нове мјере унутрашње организације и промјена наплатне политике. Свима је, надамо се, јасно да је “Водовод и канализација” предузеће које је од виталног значаја за један град, посебно туристички, те да се свака мањкавост у функционисању одражава са озбиљним посљедицама, с чиме се ово предузеће суочавало у периоду од 2008.  до 2015. године, констатовала је Доклестић, уз навођење мјера које би требало да буду примјењене да би се задржала равнотежа у пословању и функционисању овог новског предузећа:

– Да се крене са утужењима свих категорија дужника, (осим Болнице – Мељине) према којима смо до сада показивали доста обзира, због неплаћених фактура за воду и канализацију, тако и за све друге врсте потраживања. 

Да се доња граница за утужења или искључења воде за домаћинства са 100 еура укупног дуга помјери на 50 еура.

Нелегално прикључене на водоводну и канализациону инфраструктуру, које имамо евидентиране, и које чекамо да сами поднесу потребну документацију за легализацију, процесуирати, сходно законској регулативи, због кривичне одговорности за “крађу воде”…

Свјесни смо, такође, да нам правни, односно информациони систем у држави прави велике проблеме око легализације објеката, процесуирања нелегалних или оних који користе воду из система без наше сагласности, великог броја уписаних који нису суштински власници, државних спискова који нису очишћени од погрешних информација, а пуни су погрешних имена, адреса боравка, преминулих а без или незавршених оставинских поступака, навела је Оливера Доклестић.

Све су то посљедице да “Водовод и канализација” не може да има чисту своју базу података, па тако не може ни да процесуира такве потрошаче, чија је бројка изражена у хиљадама њих, речено је, између осталог, на Конференцији за новинаре у новском Водоводу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here