Новски средњошколци заинтересовани за биоинформатику

Фото: СМШ Иван Горан Ковачић

Група ученика СМШ Иван Горан Ковачић присуствовала је данас радионици на којој су им докторанти биоинформатике Катарина Елез и Селе Бандстра презентовале свој пројекат и примјену биоинформатике у друштву. Као побједници такмичења Social imact award своје, желе да младима у Црној Гори пруже бесплатне едукативне материјале биоинформатике.

Новски средњошколци су показали велико интересовање за примјену биоинформатике, али и осталих видова примјене вјештачке интелигенције, објаснила је за РТХН докторанд биоинформатике Катарина Елез.

– Средњошколци су веома заинтересовани за ове теме, као и теме које су везане за вјештачку интелигенцију и њену примјену у биоинформатици за анализу биолошких и медицинских података. Интересује их и студирање у иностранству, програме размјене итд, казала је Елез.

Фото: докторанд биоинформатике Катарина Елез, РТХН

Катарина и Селе ће заједно са колегама из других европских држава који раде на пројекту, радити на унапређивању идеје, а нову школу биоинформатике планирају у јануару у Херцег Новом.

–  Желимо да у наредном периоду радимо на унапређењу наше идеје, прије свега да на биохакатону у Паризу унаприједимо наше едукативне садржаје заједно са колегама из иностранства. Затим ћемо, уз помоћ новца који смо добили на SIA и који нам је додјелила Општина Херцег Нови, у јануару организовати другу школу биоинформатике у Херцег Новом.

Представница холандског тима Селе Бандстра, такође докторанд биоинформатике, каже да им је циљ да сада окупе спонзоре како би обезбједили средства и за љетњу школу биоинформатике.

Фото: докторанд биоинформатике Селе Бандстра

– Важно нам је да се одржи континуитет, да обезбједимо спонзоре и средства како би се након ове школе у јануару, одржала и љетња школа биоинформатике која би требало да настави са радом сваке године, али и да наставимо и са бесплатним радионицама.

Како појашњава, вољели би да се сличне радионице одржавају и у другим црногорским градовима.

– Желимо да то буде традиција у Херцег Новом, а ако пројекат буде проширен и на остале градове, па можда чак и као размјена искустава на друге европске градове, било би савршено, казала је Бандстра.

За пројекат овог младог тима научника заинтересовани су и представници ИРФ, Министарства науке и технологије као и амбасада Француске у Црној Гори, који ће им бити и подршка да унаприједе пројекат пред учешће на паришком био-хакатону.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here