Predstavnici hotela i rizorta, koji posluju u Crnoj Gori, u skladu sa najvišim svjetskim standardima u oblasti hotelskog smještaja i ugostiteljstva, smatraju da će povećanje stope PDV-a na dodatu vrijednost na turističke i ugostiteljske usluge na 15 odsto, koje je regulisano posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost, imati negativan uticaj na crnogorski turizam.
Pozivaju sve nadležne, u ministarstvima i državi, da uz njihovu punu podršku i na osnovu javnog dijaloga i konstruktivne saradnje sa svim akterima u turističkoj djelatnosti, donesu optimalnu fiskalnu strategiju i zakonska rješenja, kao što su to učinili u drugim državama u okruženju. To je jedan od većih problema u državi kao što je naša, koja živi u velikoj mjeri od turizma, smatra direktor marketinga u hotelu Lajthaus (Lighthouse) u Igalu, Jovan Mićunović:

– Sam primjer podizanja PDV-a na noćenje u hotelima sa sedam na 15 odsto, ne samo da je to puno veće nego što je u drugim zemljama, koje se, takođe, bave turizmom, nego je i previše kasno to urađeno. Kod nas je nekako praksa da se odluka koja je donesena u septembru prošle godine reflektuje, tačno na tu sezonu koja dolazi, što je u turizmu nedopustivo, ocjenjuje Mićunović.
Ta odluka o povećanju PDV stope, bi trebalo da važi tek od septembra 2027. godine, smatra Mićunović:
– Ako je ta odluka donesena u septembru 2024. godine, ne bi trebalo nikako da se odnosi na 2025. godinu, što je suviše rano. To je samo jedan od primjera, kako se mi odnosimo i prema gostima i partnerima. I kada mijenjamo stopu boravišne takse, bukvalno to se radi nekoliko mjeseci pred sezonu. Predlog Zakona o boravišnoj taksi je u pripremi i trebalo bi uskoro da se usvoji novi iznos za takse, što se svakako ne može primjeniti u ovoj sezoni, a vjerovatno će u narednoj, predviđa Mićunović.
Hoteli sa pet i više zvijezdica, uglavnom, sklapaju sa gostima aranžmane i dvije godine unaprijed.
– U te aranžmane, uglavnom, su uključene boravišne i sve ostale takse i PDV. Ukoliko mu to godinu ranije ili manje od toga promijenite, to je trošak koji pada na teret tog hotela, konkretno. Sjećam se situacije kod nas u hotelu Lajthaus, kada smo dogovorili sve aranžmane i fiksne, uglavnom, kako i radimo. Sa nekih 44 000 noćenja, se dogodilo da se boravišna taksa par mjeseci pred sezonu poveća sa 70 na 90 centi, a to je 9 000 eura troška, koji direktno snosi hotelijer, samo zato što nadležni nisu na vrijeme donijeli odluku o povećanju. Sve to odslikava i nebrigu za taj sektor, koji je direktno pogođen takvim odlukama, napominje Mićunović.
Uprkos povećanju stope PDV-a za hotelski smještaj i sektoru ugostiteljstva, u hotelu Talia u Herceg Novom nisu povećali cijene svojih usluga, kazala je za RTHN menadžerka za klijente u ovom hotelu Milica Pejović:

– U odnosu na prošlu godinu cijene su ostale iste, iako su veći troškovi. Zadovoljni smo radnom snagom kojom raspolažemo. Imamo stalna interesovanja za rad u hotelu i očekujemo sve veći odziv na poslovima, koji su neophodni u sezoni, za koju već imamo i rane rezervacije, kazala je Pejović.
U Apart hotelu Katunjanin, kako je za RTHN potvrdila PR menadžerka hotela Jelena Ivanović, bilo je izazova u formiranju cijena, ali su nastojali da budu konkurentniji na tržištu:

– Takođe, da vodimo računa, o stalnim gostima, koje želimo ponovo da dočekamo i damo im povoljniju cijenu. Naši paketi su pogodni i trebali bi iskoristiti i ovog mjeseca i van ljetnje sezone, ocijenila je Ivanović.
Herceg Novi kao i drugi gradovi na primorju i ove godine ima problem sa pronalaskom sezonske radne snage. Za hotelijere, kao i ugostitelje, ovo je jedna od izazovnijih godina, jer je ograničena ponuda na tržištu rada, a potrebe su ogromne.