Представници хотела и ризорта, који послују у Црној Гори, у складу са највишим свјетским стандардима у области хотелског смјештаја и угоститељства, сматрају да ће повећање стопе ПДВ-а на додату вриједност на туристичке и угоститељске услуге на 15 одсто, које је регулисано посљедњим измјенама и допунама Закона о порезу на додату вриједност, имати негативан утицај на црногорски туризам.
Позивају све надлежне, у министарствима и држави, да уз њихову пуну подршку и на основу јавног дијалога и конструктивне сарадње са свим актерима у туристичкој дјелатности, донесу оптималну фискалну стратегију и законска рјешења, као што су то учинили у другим државама у окружењу. То је један од већих проблема у држави као што је наша, која живи у великој мјери од туризма, сматра директор маркетинга у хотелу Лајтхаус (Lighthouse) у Игалу, Јован Мићуновић:

– Сам примјер подизања ПДВ-а на ноћење у хотелима са седам на 15 одсто, не само да је то пуно веће него што је у другим земљама, које се, такође, баве туризмом, него је и превише касно то урађено. Код нас је некако пракса да се одлука која је донесена у септембру прошле године рефлектује, тачно на ту сезону која долази, што је у туризму недопустиво, оцјењује Мићуновић.
Та одлука о повећању ПДВ стопе, би требало да важи тек од септембра 2027. године, сматра Мићуновић:
– Ако је та одлука донесена у септембру 2024. године, не би требало никако да се односи на 2025. годину, што је сувише рано. То је само један од примјера, како се ми односимо и према гостима и партнерима. И када мијењамо стопу боравишне таксе, буквално то се ради неколико мјесеци пред сезону. Предлог Закона о боравишној такси је у припреми и требало би ускоро да се усвоји нови износ за таксе, што се свакако не може примјенити у овој сезони, а вјероватно ће у наредној, предвиђа Мићуновић.
Хотели са пет и више звијездица, углавном, склапају са гостима аранжмане и двије године унапријед.
– У те аранжмане, углавном, су укључене боравишне и све остале таксе и ПДВ. Уколико му то годину раније или мање од тога промијените, то је трошак који пада на терет тог хотела, конкретно. Сјећам се ситуације код нас у хотелу Лајтхаус, када смо договорили све аранжмане и фиксне, углавном, како и радимо. Са неких 44 000 ноћења, се догодило да се боравишна такса пар мјесеци пред сезону повећа са 70 на 90 центи, а то је 9 000 еура трошка, који директно сноси хотелијер, само зато што надлежни нису на вријеме донијели одлуку о повећању. Све то одсликава и небригу за тај сектор, који је директно погођен таквим одлукама, напомиње Мићуновић.
Упркос повећању стопе ПДВ-а за хотелски смјештај и сектору угоститељства, у хотелу Талиа у Херцег Новом нису повећали цијене својих услуга, казала је за РТХН менаџерка за клијенте у овом хотелу Милица Пејовић:

– У односу на прошлу годину цијене су остале исте, иако су већи трошкови. Задовољни смо радном снагом којом располажемо. Имамо стална интересовања за рад у хотелу и очекујемо све већи одзив на пословима, који су неопходни у сезони, за коју већ имамо и ране резервације, казала је Пејовић.
У Апарт хотелу Катуњанин, како је за РТХН потврдила ПР менаџерка хотела Јелена Ивановић, било је изазова у формирању цијена, али су настојали да буду конкурентнији на тржишту:

– Такође, да водимо рачуна, о сталним гостима, које желимо поново да дочекамо и дамо им повољнију цијену. Наши пакети су погодни и требали би искористити и овог мјесеца и ван љетње сезоне, оцијенила је Ивановић.
Херцег Нови као и други градови на приморју и ове године има проблем са проналаском сезонске радне снаге. За хотелијере, као и угоститеље, ово је једна од изазовнијих година, јер је ограничена понуда на тржишту рада, а потребе су огромне.