Ročište o uvođenju stečaja u Vektra Boku zakazano je u Privrednom sudu za petak, 21. april.
Zahtjev za pokretanje stečaja podnijela je Uprava prihoda i carina zbog nepoštovanja plana reorganizacije i duga koji je premašio 1,5 miliona eura. Postupak je pred Privrednom sudom započeo prije skoro dvije godine ali su ročišta u više navrata odgađana uglavnom na zahtjev Vektre. Kako saznajemo, većini bivših radnika Vektra Boke ne odgovara uvođenje drugog stečaja u kompaniju jer tvrde da u tom slučaju potraživanja koja imaju ne bi naplatili za dvije do tri godine. Kako su ranije pojašnjavali, u slučaju stečaja, radnici će biti u prvom isplatnom redu, ali neće biti privilegovani povjerioci u odnosu na druge. Opasnost za sve povjerioce je potraživanje OTP-a i CKB-a u visini od 28 miliona eura, koje kada se uvrste u stečajnu masu uz potraživanja ostalih povjerilaca, radnici bi došli u situaciju da razmišljanju da li će i koliko dobiti u procentima i da li će to biti u visini njihovih stvarnih potraživanja.
Podsjećamo, prema planu reorganizacije iz 2017. godine, ukupno potraživanje 196 radnika Vektra Boke bilo je oko milion eura, koje je trebalo da bude isplaćeno u četiri godišnje rate po 25%. Vektra Boka je radnicima dužna preostali dio četvrte rate u vrijednosti od oko 100 hiljada eura, ali i uplatu za doprinose koji po radniku iznose od tri i po do sedam godina. Očekivali su da će im taj novac biti isplaćen od prodaje hotela Igalo, po rješenju o izvršenju na osnovu pravosnažne presude u korist porodice Acović, ali je dan uoči zakazane licitacije, sredinom marta, Privredni sud donio rješenje o određivanju mjere obezbjeđenja radi sprječavanja promjene imovinskog statusa stečajnog dužnika Vektra Boke.
O statusu ovog preduzeća i kupoprodajnom ugovoru koji je Vektra Montenegro potpisala sa državom još 2007. godine biće riječi i na današnjoj sjednici savjeta za privatizaciju koja počinje u 10 sati.