Ročište za uvođenje stečaja u Vektra Boku koje je bilo zakazano za danas u Privrednom sudu u Podgorici odgođeno je za 29. april.
Prema riječima advokata Vukašina Šimraka ročište je odgođeno na zahjtev Vektra Boke kako bi joj se pružila prilika da u cjelosti izmiri dospjele i neizmirene obaveze prema Upravi prihoda koja je prije skoro tri godine i pokrenula postupak za uvođenje stečaja.
-Zakonski zastupnik Vektra Boke je uz zahtjev za odgađanje ročišta dostavio i ugovor o zajmu novca sa trećim licem kako bi do 29. aprila uplatio iznos koji je predmet predloga za stečaj.
Šimrak kaže da ne zna da li će se to realizovati ali i da je sud prihvatio da se ročište odgodi do 29. aprila.
Šimrak kaže da je ovaj trogodišnji postupak teško komentarisati ali je, kako je rekao, riječ o čudnim okolnostima posebno kada se uzme u obzir da je podnosilac predloga za uvođenje stečaja Uprava prihoda, odnosno država.
-Uprava prihoda po tom predlogu zahtijeva nešto više od milion eura koje je Vektra Boka trebalo da isplati po Planu reorganizacije, a prethodno nisu na osnovu tog plana da pokrenu izvršni postupak kao i ostali povjerioci. Sa druge strane imamo izvršni postupak za prodaju hotela Igalo koji je, upravo odlukom suda, privremenom mjerom odgođen, gdje su mogli vrlo brzo naplatiti ne samo milion eura već kompletan poreski dug koji Vektra Boka ima prema Poreskoj upravi a koji sada već iznosi 4, 3 miliona eura.
Ističe da nema racionalnog objašnjenja za ovakvo postupanje jer ono ide i na štetu države, povjerilaca pa čak i na štetu stečajnog dužnika.
-Da je izvršni postupak koji je započeo realizovan do sada bi bio završen i svi povjerioci bi bili namireni osim CKB, a Vektra Boka bi mogla da planira neke dalje poslovne aktivnosti, rekao je Šimrak.
Nekadašnji sindikalni vođa u preduzeću Vektra Boka, Vojin Miljanić kaže da bi radnicima odgovaralo da radnicima odgovara da ne dođe do stečaja.
-To znači da bi moglo doći do prodaje imovine, odnosno hotela Igalo i mi bi naplatili svoja potraživanja što nam je jedini cilj, kazao je Miljanić.
Objašnjava da radnicima Vektra duguje nešto preko dva miliona eura za doprinose i oko 1, 5 milion eura za zaostale zarade i potraživanja po pravosnažnim presudama.