Новљани од Нове године вратили 48 комада оружја

У оквиру акције под називом „Поштуј живот, врати оружје“, коју Управа полиције у континуитету спроводи већ дужи низ година, од трагедије на Цетињу 1. јануара, Новљани су вратили 48 комада ватреног оружја, док је минулих година враћено свега 77 комада.

Како је за РТХН казао начелник Одјељења безбједности Херцег Нови, Драган Контић, од Нове године 34 грађана добровољно је предало оружје.

Драган Контић, начелник Одјељења безбједности Херцег Нови

– Ријеч је о ватреном оружју, и то 12 пушака, а ради се о аутоматским пушкама и другом ветреном оружју. Такође, враћено је и 11 пушака и ловачких карабина, 24 пиштоља и мањи број револвера, као и једна ваздушна пушка. Поред тога, враћена су и 23 оквира за муницију, пушчане муниције 1266 комада, пиштољске 538 комада, четири ручне бомбе, једна тромблонска мина, тромблонски метак и тромблонски наставак – информише он.

Од 48 комада предатог оружја, за 11 постоје оружани листови, одређени број комада оружја био је у илегалном посједу, а постоји и дио који чека одлуке о оставинским расправама.

С обзиром да је до трагедије на Цетињу у Херцег Новом враћено 77 комада оружја, а у међувремену 36, Контић то оцјењује као позитиван тренд. Процедура предаје је једноставна и грађани не сносе никакве последице, без обзира да ли је оружје илегално или није.

– Кампања траје од раније, сада је интензивирана актуелним догађајима. Грађанин може да донесе оружје и преда га, може да позове дежурну службу и да неко од наших службеника изађе на мјесто гдје саопштено да постоји одређено оружје. Полиција ће то оружје преузети, евидентирати и предати на даљу процедуру предвиђену у магацинима полиције – појашњава он.

Кривични законик дефинише недозвољено држање и ношење оружја за шта су прецизиране казне, па је за држање запријећена казна од једне до три године затвора, а за ношење од једне до пет, наводи Контић.

– Ако је ријеч о оружју које је грађанима забрањено за набавку и ношење, то је оружје из категорије А Закона о оружју за које грађани не могу да добију дозволу, запријећена је казна од једне од осам година затвора. Поред тога постоје и строже казне за оружје гдје су избрисани, промјењени или лажни бројеви идентификације, такође је казна од једне до осам година за оне који такво оружје држе, а ко носи такво оружје казна је од једне до 10 година. Ко неовлашћено носи или држи оружје са тим промјењеним бројевима, ту је казна од три до 12 година за оружје које је забрањено за грађане – истакао је Контић.

Контић је позвао суграђане да добровољно предају нелегално оружје, јер уколико га службеници полиције пронађу приликом контрола, услиједиће санкције.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here