U okviru akcije pod nazivom „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije u kontinuitetu sprovodi već duži niz godina, od tragedije na Cetinju 1. januara, Novljani su vratili 48 komada vatrenog oružja, dok je minulih godina vraćeno svega 77 komada.
Kako je za RTHN kazao načelnik Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi, Dragan Kontić, od Nove godine 34 građana dobrovoljno je predalo oružje.
– Riječ je o vatrenom oružju, i to 12 pušaka, a radi se o automatskim puškama i drugom vetrenom oružju. Takođe, vraćeno je i 11 pušaka i lovačkih karabina, 24 pištolja i manji broj revolvera, kao i jedna vazdušna puška. Pored toga, vraćena su i 23 okvira za municiju, puščane municije 1266 komada, pištoljske 538 komada, četiri ručne bombe, jedna tromblonska mina, tromblonski metak i tromblonski nastavak – informiše on.
Od 48 komada predatog oružja, za 11 postoje oružani listovi, određeni broj komada oružja bio je u ilegalnom posjedu, a postoji i dio koji čeka odluke o ostavinskim raspravama.
S obzirom da je do tragedije na Cetinju u Herceg Novom vraćeno 77 komada oružja, a u međuvremenu 36, Kontić to ocjenjuje kao pozitivan trend. Procedura predaje je jednostavna i građani ne snose nikakve posledice, bez obzira da li je oružje ilegalno ili nije.
– Kampanja traje od ranije, sada je intenzivirana aktuelnim događajima. Građanin može da donese oružje i preda ga, može da pozove dežurnu službu i da neko od naših službenika izađe na mjesto gdje saopšteno da postoji određeno oružje. Policija će to oružje preuzeti, evidentirati i predati na dalju proceduru predviđenu u magacinima policije – pojašnjava on.
Krivični zakonik definiše nedozvoljeno držanje i nošenje oružja za šta su precizirane kazne, pa je za držanje zaprijećena kazna od jedne do tri godine zatvora, a za nošenje od jedne do pet, navodi Kontić.
– Ako je riječ o oružju koje je građanima zabranjeno za nabavku i nošenje, to je oružje iz kategorije A Zakona o oružju za koje građani ne mogu da dobiju dozvolu, zaprijećena je kazna od jedne od osam godina zatvora. Pored toga postoje i strože kazne za oružje gdje su izbrisani, promjenjeni ili lažni brojevi identifikacije, takođe je kazna od jedne do osam godina za one koji takvo oružje drže, a ko nosi takvo oružje kazna je od jedne do 10 godina. Ko neovlašćeno nosi ili drži oružje sa tim promjenjenim brojevima, tu je kazna od tri do 12 godina za oružje koje je zabranjeno za građane – istakao je Kontić.
Kontić je pozvao sugrađane da dobrovoljno predaju nelegalno oružje, jer ukoliko ga službenici policije pronađu prilikom kontrola, uslijediće sankcije.