Након прошлогодишње успјешне реализације пројекта чишћења подморја на неколико локација у Херцегновском заливу, Секретаријат за екологију и енергетску ефикасност у мају ове године покренуће исту акцију. Циљ је да се у наредних неколико година подморје потпуно очисти, а у будућности само одржава чистим без већих акција.
Према ријечима Илије Пеулића из ресорног Секретаријата, тендер за избор извођача би требало да буде расписан ускоро, како би посао чишћења, овога пута три локације, могао започети током маја.

– То су Савина, Мељине и Зеленика. Општински буџет је око 20 хиљада еура са ПДВ-ом за то чишћење. Други дио је комплетна ривијера од Кумбора до Бијеле и Каменари, у септембру или октобру, средствима Еко фонда, негдје око 50 хиљада еура, чекамо њихов тендер у августу. То ће све бити завршено врло брзо – наводи он.
Пеулић подсјећа да је прошле године у акцији чишћења Шквера, Роса, Топле, Игала и ушћа ријеке Суторине, уз помоћ ронилаца и специјализоване опреме, прикупљено око 44 тоне отпада, што је снимљено, а филм је приказан предствницима Европске уније.
– Из тог разлога смо добили средства и за ову годину. Нешто смо и сами обезбједили, али већину средстава ћемо добити од Еко фонда, а самим тиме што ово радимо како треба, надамо се да ћемо и у следеће двије три године, већ смо постигли неке договоре, имати све ове пројекте сваке године. Тако да би, надамо се, за четири или пет година очистили комплетно акваторијум територије општине Херцег Нови, након тога можемо приступити редовном чишћењу, које би захтијевало једну фирму која би то радила током цијеле године – појашњава он.
Конкурси Еко фонда намјењени су уређењу свих типова дивљих депонија, напомиње Пеулић.
– Опредјели смо се прошле године управо за море јер мислимо да су нам ту највећи проблеми. Што се тиче депонија у залеђу, њих нема много. Неке смо сами средили, неке су у фази сређивања. Радимо на томе да се то не догађа. Једино што имамо, а не можемо сами, је море. Њега морамо заштитити, јер је то извор наших прихода, то је ресурс Херцег Новог, можда и једини који имамо – казао је он.
Вриједност прошлогодишњег пројекта чишћења подморја износила је 36 хиљада еура, средства је обезбједио Еко фонд, ронилачке радове извело је предузеће Аква Бока, одабрано на тендеру, који је спровела Општина Херцег Нови.
Пројекат је координирао Секретаријат за екологију и енергетску ефикасност, у сарадњи са Секретаријатом за друштвене дјелатности и међународну сарадњу, а помоћ су пружили Мјесна заједница Луштица, предузеће Морско добро и Институт „Др Симо Милошевић“ Игало.