NIZAK BROJ REGISTROVANIH SEKSUALNO PRENOSIVIH INFEKCIJA

U Crnoj Gori bilježi se tendencija rasta broja inficiranih seksualno prenosivim infekcija, ali taj broj je veoma nizak uslijed slabe registracije i nepotpunog prijavljivanja inficiranih, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje povodom Svjetskog dana seksualne i reproduktivne svijesti .

Ovoj datum je dobra je prilika da se populaciji, a posebno mladima, ukaže na značaj adekvatnog seksualnog ponašanja vezano za prevenciju poremećaja reproduktivnog zdravlja, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.
Prema godišnjem izvještaju o zaraznim bolestima IJZCG u 2020. godini registrovano je 89 slučajeva seksualno prenosivih infekcija sa incidencijom od 14,3/100.000 stanovnika: jedan slučaj sifilisa, 12 slučajeva genitalne hlamidijaze, dva slučaja hepatitisa b i 74 slučaja genitalnih bradavica. Najzastupljenija seksualno prenosiva infekcija u Crnoj Gori bila je HPV infekcija koja je i u svijetu najzastupljenija. Što se tiče HIV-a, prema godišnjem izvještaju IJZ HIV/AIDS-U za 2020. godinu, broj prijavljenih slučajeva u 2020. godini je 15, pa je incidencija novootkrivenih infekcija u 2020. godini iznosila 2,4/100.000 stanovnika.
Najveći broj prijavljenih infekcija je među mladima starosti od 20 do 24 godine, što potvrđuje značaj edukacije mladih o ovoj temi, jer ova populaciona grupa ne raspolaže adekvatnim nivoom znanja, te su skloni čestoj promjeni partnera i stupanju u seksualne odnose bez zaštite, kao i pod uticajem alkohola ili drugih sredstava zavisnosti. Mladi u tom uzrastu radoznali i skloni eksperimentisanju, pa to može imati negativan uticaj na njihovo buduće seksualno i reproduktivno zdravlje.
Kao što je već navedeno, većina seksualno prenosivih bolesti ima slabe ili nespecifične simptome, zbog čega se usložnjava proces njihovog dijagnostikovanja i pravovremeno započinjanje tretmana. Takođe, problemi mogu biti vezano i za trudnoće, pobačaje i rađanja u periodu adolescencije. Zbog nezavršenog tjelesnog razvoja, česte su komplikacije namjernog prekida trudnoće kao što su povrede unutrašnjih organa i infekcije.
Prema posljednjim dostupnim podacima IJZCG ukupan broj namjernih abortusa u 2020. godini iznosio je 359 (o04-medicinski pobačaj po mkb-10), a broj namjernih abortusa kod djevojaka mlađih od 20 godina je 7, što predstavlja učešće od 1,95% u ukupnom broju namjernih prekida trudnoće, saopšteno je iz Instituta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here