У Црној Гори биљежи се тенденција раста броја инфицираних сексуално преносивим инфекција, али тај број је веома низак услијед слабе регистрације и непотпуног пријављивања инфицираних, саопштено је из Института за јавно здравље поводом Свјетског дана сексуалне и репродуктивне свијести .
Овој датум је добра је прилика да се популацији, а посебно младима, укаже на значај адекватног сексуалног понашања везано за превенцију поремећаја репродуктивног здравља, саопштено је из Института за јавно здравље.
Према годишњем извјештају о заразним болестима ИЈЗЦГ у 2020. години регистровано је 89 случајева сексуално преносивих инфекција са инциденцијом од 14,3/100.000 становника: један случај сифилиса, 12 случајева гениталне хламидијазе, два случаја хепатитиса б и 74 случаја гениталних брадавица. Најзаступљенија сексуално преносива инфекција у Црној Гори била је ХПВ инфекција која је и у свијету најзаступљенија. Што се тиче ХИВ-а, према годишњем извјештају ИЈЗ ХИВ/АИДС-У за 2020. годину, број пријављених случајева у 2020. години је 15, па је инциденција новооткривених инфекција у 2020. години износила 2,4/100.000 становника.
Највећи број пријављених инфекција је међу младима старости од 20 до 24 године, што потврђује значај едукације младих о овој теми, јер ова популациона група не располаже адекватним нивоом знања, те су склони честој промјени партнера и ступању у сексуалне односе без заштите, као и под утицајем алкохола или других средстава зависности. Млади у том узрасту радознали и склони експериментисању, па то може имати негативан утицај на њихово будуће сексуално и репродуктивно здравље.
Као што је већ наведено, већина сексуално преносивих болести има слабе или неспецифичне симптоме, због чега се усложњава процес њиховог дијагностиковања и правовремено започињање третмана. Такође, проблеми могу бити везано и за трудноће, побачаје и рађања у периоду адолесценције. Због незавршеног тјелесног развоја, честе су компликације намјерног прекида трудноће као што су повреде унутрашњих органа и инфекције.
Према посљедњим доступним подацима ИЈЗЦГ укупан број намјерних абортуса у 2020. години износио је 359 (о04-медицински побачај по мкб-10), а број намјерних абортуса код дјевојака млађих од 20 година је 7, што представља учешће од 1,95% у укупном броју намјерних прекида трудноће, саопштено је из Института.