Непријатни мириси са постројења у Мељинама, надлежни увјеравају да ће ускоро ријешити проблем

У Мељинама, али и другим  дијеловима града шире се непријатни мириси из Постројења за прераду отпадних вода. Мјештани, али и туристи негодују. Надлежни обећавају да ће проблем бити ријешен у наредна два, три дана.

Непријатни мириси су неподношљиви, многи грађани долазе да се жале, а то се осјећа и на Дубрави, Зеленици, и другим дијеловима града, објашњава предсједник Мјесне заједнице Мељине Милан Берић:

– Овако никада није било. Током јучерашњег дана сам разговарао са предсједником Општине Стеваном Kатићем и добио сам увјерење да ће у року од два три дана завршити санацију на постројењу и да се више неће осјећати непријатни мириси, казао је Берић. 

Уколико се то не деси, Берић најављује да ће Мјесна заједница реаговати и грађани тражити појашњења: 

-Ми ћемо бити принуђени да сазовемо Збор грађана Мјесне заједнице Мељине и да видимо које ћемо кораке даље да предузимамо, јер туристи нам одлазе. Kолико год Мељине било лијепо та чињеница одвлачи их од нашег мјеста, оцијенио је Берић. 

Стална пуцања, испади на колектору доприносе да  у постројењу долази до продора морске воде, која уништава биоагенсе за биолошку разградњу отпадних вода. Директор Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре у Општини Херцег Нови Милан Зарић је казао да ће ситуацију са непријатним мирисима ријешити до краја јуна и да има увјеравање руководилаца на постројењу да у сезони више не би требало да буде проблема у смислу ширења непријатних мириса. 

У понедељак, 26. јуна доћи ће представници мађарске компаније Едукаторијум (Edukatorium), који ће презентовати понуду за завршетак постројења отпадних вода.

У саопштењу директор Друштва Милан Зарић подсјећа:

 -Од хаварије на главној пумпнои станици у јануару ове године,  доток отпадне воде на постројењу сведен је на око 4 000 кубика дневно. У петак 16.06. 2023 године, након пуштања пуног капацитета дневни доток је око 10 000 кубика отпадне воде.  Услијед застоја дотока и таквог рада, дошло је  до већег степена загађености отпадном водом.  При томе је салинитет отпадне воде повећан десет пута, што је додатно отежало развој позитивних бактерија у танковима које неутралишу непријатне мирисе. Kао што су, иначе, били упознати, због великог квара, који се догодио, имали смо неугодне мирисе дуж  цијеле ривијере и на постројењу за прераду отпадних вода, подсјетио је Зарић уз образложење, да су 2021. године ангажовали Институт за грађевинарство, који је требао да предложи низ мјера за рјешавање проблема на постројењу отпадних вода.

 – Међутим, рјешење које смо добили након више од годину није задовољавајуће и те мјере, које су биле предложене стигле су касно. Новембра 2022. године ангажована је компанија Водинг – 92 која је урадила Акциони план за завршетак постројења отпадних вода и предложила рјешење проблема на колектору, пумпним станицама дуж ривијере. Због великих радова да би се поступило по Акционом плану или неком другом, потребан је велики новац који се мора обезбиједити. У међувремену добили смо озбиљне понуде од још двије компаније за завршетак постројења отпадних вода.

С обзиром да све наведено не може се кренути прије септембра/октобра ове године, ангажовали смо стручњаке, чији ће представници 26. јуна  бити  на  постројењу  ради превазилажења постојећих проблема.

На самом постројењу у овој години одрађени су сервиси опреме која је неопходна за функционисање постројења (непријатних мириса). Одрађен је ремонт миксера и дуваљки. Након расписивања тендера ове године су започели и радови на СКАДА систему АУМА погонима.

У међувремену, набављен је Алго компост који је убачен у танкове у којима се обавља пречишћавање отпадних вода и који би требало да помогне у неутралисању непријатних мириса. Алго компост је набављен јер су те алге отпорне на морску воду, објашњава Зарић.

 У децембру 2022. године преко Управе за капиталне пројекте (Влада Црне Горе) расписан је тендер од 670.000 еура, којим би био ријешен ударни проблем на постројењу.  

-Обавјештени смо да је изабран најповољнији понуђач  и у току је жалбени рок. Са тим тендером ћемо ријешити кључне проблеме, али његова реализација ће кренути тек послије 15. септембра.

Оно што је за нас примарно је да се тренутно превазиђу проблеми непријатних мириса, како би се ова туристичка сезона завршила, а након завршетка би се кренуло у детаљно рјешавање проблема, односно, завршетак радова на постројењу, навео је Зарић и подсјетио да овај проблем траје пуних шест година:

– Свјесни смо да  су грађани на крају нерава. Радимо све што је у нашој могућности и молимо грађане за још неколико дана стрпљења. Очекујемо да ће проблеми непријатних мириса бити ријешени најкасније до 30. јуна. Такође, до краја јуна очекујемо и неутрализаторе мириса, који ће бити постављени на пумним станицама на ривијери, поручио је Зарић.  

Он је позвао грађане на стрпљење уз увјеравање да чине максималне напоре колико им је у могућности, да се ова непријатна ситуације, што прије превазиђе и да се овакви проблеми не би више дешавали.

6 COMMENTS

  1. OTETO PROKLETO.
    PRVOBORAC OTEO PORODICI DABIZINOVIC (EKSPROPIRISALI PO MIZERNOJ CIJENI) PA PRODALI ZA MILIONE EURA. E SADA SE SVI GUSE U SMRADU I GO….MA. A DJE JE BILA VELIKA EKOLOSKINJA DA TO ZABRANI?

  2. Neprijatni je ovde relativan pojam, kako kome. Ja kad vozim trećom trakom pa me u trenutku zapljusne i iznenadi, odjednom osetim nalet adrenalina i neke euforije i pomislim „What a wonderful world“, „La vita e bella“ i onda duboko udahnem i celi se ispunim mirisom leta

  3. Ekolozi pišu, govore, iznose stavove, …. ali to opština ne želi da čuje. Ne postoje „veliki“ i „mali ekolozi“. Postoje samo oni koji znaju šta je struka i šta je savjest i odgovornost. Dabižinovići su se uparili s opštinom oko groblja, ali, eto, još se groblje tu nije napravilo. Nije Dabižinovićima ništa više oteto nego mnogim drugim porodicama kod nas. Oni su čak i dobili nekakvu nadoknadu. Mnogi drugi nisu za otete plaže, obalu, hotele. A što ne radi postrojenje za otpadne vode, to je, opet, pitanje ove vlasti, šta, kako i koliko zna, i koliko razumije šta su prioriteti za ulaganje novca. Naša uprava je loš domaćin u svome gradu! Važnije su joj nebilozne investicije nego kanalizacija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here