Neprihvatljivo otpuštanje i smanjenje kapaciteta Bolnice Meljine

Oglas  Opšte  Bolnice  Kotor kojim se u roku od tri dana traži dostavljanje prijava za slobodna radna mjesta,  izazvao je revolt među zaposlenim u  Bolnici Meljine, koji su izašli na protest, iznenađenje u javnosti i reagovanje svih koji su učestvovali u pregovorima sa Vladom, da ova zdravstvena ustanova uđe u sistem javnog zdravstva, odnosno, u okrilje kotorske bolnice.

Da je neprihvatljiva opcija da se ukinu radna mjesta, čime se povlači i pitanje otpuštanja radnika, posvjedočili su i gosti u emisiji Novsko jutro medicinska direktorica Bolnice dr Olivera Elez, predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi Ivan Otović i advokat Zoran Lazarević.

Dr Elez je kazala da je teško zaključiti kako je došlo do ovoga, imali su informaciju da će radnici biti preuzeti i da će biti potpisan ugovor da se Bolnica uvrsti u javni zdravstveni sistem Crne Gore. 

– Bilo je čestih kontakta sa ministarstvom zdravstva, Upravom za nekretnine, obavljen je popis, dolazili su informatičari iz ministarstava i Fonda zdravstva, da vide način da se Bolnica i radnici uključe u sistem. Na kraju smo Bolnici Kotor dostavili svu dokumentaciju, sistematizaciju, statute, spisak zaposlenih, opremu. U srijedu sam informisana iz ministarstva zdravstva, da će ujutro izaći oglas i u roku tri dana da prijave dokumentaciju. Juče u razgovoru sa dr Kumburovićem vidjela sam da je stvar i tragičnija, jer je predviđeno da je broj zaposlenih značajno smanjen i nije dovoljan da održi zdravstveni sistem i omogući sve segmente za rad. Navedeno mi je da hospitalizovani pacijenti mogu da budu samo na internom, da hirurgija radi samo ambulantno, dok je obavljanje porođaja u Bolnici Meljine predviđeno samo u hitnim slučajevima, što apsolutno ne odgovara ranijem dogovoru da Bolnica radi u punom kapacitetu na raspolaganju građanima. Ostaje baro komora, interno odjeljenje i odjeljenje za fizikalnu medicinu, a druga su predviđena da rade ambulantno. Time je samo bolnica spuštana na niži nivo i smanjuju joj kapacitete i neke usluge posebno za hitna stanja, nisu više dostupne građanima, kao što je hirurgija, porodilište…Plan ministarstva je da u dogledno vrijeme osavremene Bolnicu ali ne znam kako možemo da radimo na ovom nivou i 1. februara kada nećemo moći da organizujemo dežurstva ljekara u Bolnici Meljine, kazala je dr Elez.   

Zoran Lazarević je kazao da su učinjeni važni koraci da se Bolnica Meljine uključi u sistem javnog zdravstva.

– Bila je bolja  i slabija komunikacija sa pojedinim državnim organima. Imamo slučaj da je Bolnica Kotor raspisala oglas, a da pri tome opština Herceg Novi nije uopšte učestvovala. Građani, opština i njihova inicijativa presudno su uticali da se sistem Meljinske bolnice održi. Ostali smo bez transparentnih informacija o koracima nadležnih organa, koji preduzimaju akciju da se to pravno formalizuje. Svjedoci smo da će već sljedeće sedmice Uprava za katastar Bolnicu Meljine predati na upravljanje ministarstvu zdravstva. Nismo imali nikakvih mogućnosti da učestvujemo u analizi, o uključivanju u sistem komunikacija između Opšte Bolnice Kotor i ministarstava. Nije moguće sve ovo raditi a da Fond zdravstva nije istovremeno bio uključen, jer realizacija sporazuma zavisi od svih subjekata. Slažem se sa gospođom Drobnjak da se povuče oglas i da ponovo svi subjekti budu uključeni u proces i da se mi informišemo o oglasu. To mora da ima formu, da budu realno dogovoreni koraci, formalizovani, jasno definisani. Upućujem pun apel prema Bolnici Kotor, odnosno, ministarstvu zdravstva, da se oglasi povuku, i da se ne problematizuje pravni status prema zaposlenim. Pogotovo, što znamo kakav je njihov radno pravni status tokom stečaja. I ovo je privremeno rješenje za status zaposlenih u kojem je problem od mjeseca do mjeseca. Siguran sam da će zahtjevi biti objedinjeni kroz zaključke da se povuku oglasi i da se o uvođenju Bolnice u sistem javnog zdravstva razgovara na širem nivou, naveo je Lazarević.

Predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović kazao je da koliko je upoznat nije bilo zvanične komunikacije sa nadležnim o novonastaloj situaciji.

-Iznenađeni smo informacijom koju smo juče nezvanično dobili. U prethodnih mjesec, na svim sastancima i pregovorima sa nosiocima državne vlasti za to smo da svi zaposleni svi koji su sada u radnom odnosu, uđu u sistem javnog zdravstva. Nije bilo priče da će samo dio radnika Bolnice Meljine biti sastavni dio Bolnice Kotor. Nije bilo riječi da će samo 80 radnika da ostane, a njih 59 da neće dobiti zaposlenje. U pregovorima nije bilo riječi o tome da to neće biti Bolnica u Meljinama, nego neka vrsta stacionara. Gos. Lazarević i ja u Podgorici prije nekoliko dana, dobili smo uvjerenje da će proces ubrzati.

Stali smo iza svih zaposlenih u Bolnici Meljine  i Skupština opštine je donijela zaključke u oktobru prošle godine, i tada kreću protesti, kontakti sa premijerom Abazovićem i drugim da Bolnicu Meljine uvedemo u pravne tokove. Uspjeli smo da Bolnica bude uvrštena u sistem, ali lokalna uprava nema nadležnost da odlučuje, sem naše dobre volje i građana. Vjerujem da će se pronaći najbolje rješenje za zaposlene i za grad. Ni u jednom trenutku nije bilo riječi o smanjivanju kapaciteta i usluga Bolnice, ocijenio je Otović.

Osim ove varijente nije bilo drugih prilika da se Bolnica uvrsti i stavi na raspolaganje:

– Sve mislim da je došao neki previd, jer ovo ovako nije za građane Herceg Novog. Ovo nije ništa ako za neko hitno stanje morate da idete do Kotora onda, praktično, nismo ništa dobili. Imamo najljepše porodilišta u Crnoj Gori i zašto mora da se za porođaj ide u Kotor, zapitala se dr Elez i dodaje da je činjenica da imamo 12 ljekara, a bilo bi pravilnije da izađe oglas za sedam novih specijalista u Bolnici Meljine. I ovo što imamo svedeno je na minimum.

Dr Elez podržava stav radnika da niko ne preda dokumentaciju za taj konkurs.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here