Неприхватљиво отпуштање и смањење капацитета Болнице Мељине

Оглас  Опште  Болнице  Котор којим се у року од три дана тражи достављање пријава за слободна радна мјеста,  изазвао је револт међу запосленим у  Болници Мељине, који су изашли на протест, изненађење у јавности и реаговање свих који су учествовали у преговорима са Владом, да ова здравствена установа уђе у систем јавног здравства, односно, у окриље которске болнице.

Да је неприхватљива опција да се укину радна мјеста, чиме се повлачи и питање отпуштања радника, посвједочили су и гости у емисији Новско јутро медицинска директорица Болнице др Оливера Елез, предсједник Скупштине општине Херцег Нови Иван Отовић и адвокат Зоран Лазаревић.

Др Елез је казала да је тешко закључити како је дошло до овога, имали су информацију да ће радници бити преузети и да ће бити потписан уговор да се Болница уврсти у јавни здравствени систем Црне Горе. 

– Било је честих контакта са министарством здравства, Управом за некретнине, обављен је попис, долазили су информатичари из министарстава и Фонда здравства, да виде начин да се Болница и радници укључе у систем. На крају смо Болници Котор доставили сву документацију, систематизацију, статуте, списак запослених, опрему. У сриједу сам информисана из министарства здравства, да ће ујутро изаћи оглас и у року три дана да пријаве документацију. Јуче у разговору са др Кумбуровићем видјела сам да је ствар и трагичнија, јер је предвиђено да је број запослених значајно смањен и није довољан да одржи здравствени систем и омогући све сегменте за рад. Наведено ми је да хоспитализовани пацијенти могу да буду само на интерном, да хирургија ради само амбулантно, док је обављање порођаја у Болници Мељине предвиђено само у хитним случајевима, што апсолутно не одговара ранијем договору да Болница ради у пуном капацитету на располагању грађанима. Остаје баро комора, интерно одјељење и одјељење за физикалну медицину, а друга су предвиђена да раде амбулантно. Тиме је само болница спуштана на нижи ниво и смањују јој капацитете и неке услуге посебно за хитна стања, нису више доступне грађанима, као што је хирургија, породилиште…План министарства је да у догледно вријеме осавремене Болницу али не знам како можемо да радимо на овом нивоу и 1. фебруара када нећемо моћи да организујемо дежурства љекара у Болници Мељине, казала је др Елез.   

Зоран Лазаревић је казао да су учињени важни кораци да се Болница Мељине укључи у систем јавног здравства.

– Била је боља  и слабија комуникација са појединим државним органима. Имамо случај да је Болница Котор расписала оглас, а да при томе општина Херцег Нови није уопште учествовала. Грађани, општина и њихова иницијатива пресудно су утицали да се систем Мељинске болнице одржи. Остали смо без транспарентних информација о корацима надлежних органа, који предузимају акцију да се то правно формализује. Свједоци смо да ће већ сљедеће седмице Управа за катастар Болницу Мељине предати на управљање министарству здравства. Нисмо имали никаквих могућности да учествујемо у анализи, о укључивању у систем комуникација између Опште Болнице Котор и министарстава. Није могуће све ово радити а да Фонд здравства није истовремено био укључен, јер реализација споразума зависи од свих субјеката. Слажем се са госпођом Дробњак да се повуче оглас и да поново сви субјекти буду укључени у процес и да се ми информишемо о огласу. То мора да има форму, да буду реално договорени кораци, формализовани, јасно дефинисани. Упућујем пун апел према Болници Котор, односно, министарству здравства, да се огласи повуку, и да се не проблематизује правни статус према запосленим. Поготово, што знамо какав је њихов радно правни статус током стечаја. И ово је привремено рјешење за статус запослених у којем је проблем од мјесеца до мјесеца. Сигуран сам да ће захтјеви бити обједињени кроз закључке да се повуку огласи и да се о увођењу Болнице у систем јавног здравства разговара на ширем нивоу, навео је Лазаревић.

Предсједник СО Херцег Нови Иван Отовић казао је да колико је упознат није било званичне комуникације са надлежним о новонасталој ситуацији.

-Изненађени смо информацијом коју смо јуче незванично добили. У претходних мјесец, на свим састанцима и преговорима са носиоцима државне власти за то смо да сви запослени сви који су сада у радном односу, уђу у систем јавног здравства. Није било приче да ће само дио радника Болнице Мељине бити саставни дио Болнице Котор. Није било ријечи да ће само 80 радника да остане, а њих 59 да неће добити запослење. У преговорима није било ријечи о томе да то неће бити Болница у Мељинама, него нека врста стационара. Гос. Лазаревић и ја у Подгорици прије неколико дана, добили смо увјерење да ће процес убрзати.

Стали смо иза свих запослених у Болници Мељине  и Скупштина општине је донијела закључке у октобру прошле године, и тада крећу протести, контакти са премијером Абазовићем и другим да Болницу Мељине уведемо у правне токове. Успјели смо да Болница буде уврштена у систем, али локална управа нема надлежност да одлучује, сем наше добре воље и грађана. Вјерујем да ће се пронаћи најбоље рјешење за запослене и за град. Ни у једном тренутку није било ријечи о смањивању капацитета и услуга Болнице, оцијенио је Отовић.

Осим ове варијенте није било других прилика да се Болница уврсти и стави на располагање:

– Све мислим да је дошао неки превид, јер ово овако није за грађане Херцег Новог. Ово није ништа ако за неко хитно стање морате да идете до Котора онда, практично, нисмо ништа добили. Имамо најљепше породилишта у Црној Гори и зашто мора да се за порођај иде у Котор, запитала се др Елез и додаје да је чињеница да имамо 12 љекара, а било би правилније да изађе оглас за седам нових специјалиста у Болници Мељине. И ово што имамо сведено је на минимум.

Др Елез подржава став радника да нико не преда документацију за тај конкурс.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here