Od početka popisa do danas popisana su 575.123 lica, 184.817 domaćinstava i 318.340 stanova, informisao je na današnjoj sjednici Odbora za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova direktor Uprave za statistiku Miroslav Pejović.
On je kazao da su nepravilnosti utvrđene u opštinama Danilovgrad, Tuzi, Podgorica i Budva, te da u 21 opštini nije utvrđena niti jedna nepravilnost.
– Sve nepravilnosti se odnose na slučajeve piši-briši olovke, pri čemu u Danilovgradu, Tuzima i Budvi, možemo slobodno reći, utvrđena je vjerodostojnost u tim slučajevima. Naravno ugovori su raskinuti sa svim popisivačima koji su koristili piši-briši olovke. Imali smo slučajeve gdje su se sami prijavili i dali izjave – navodi on.
Konačnu odluku da se ne popiše donijelo je 69 domaćinstava, dok će u 119 slučajeva popisivači sa instruktorima pokušati da ubijede građane pristanu na popis.
Pejović je kazao da su predstavnici Monstata održali sastanak sa odsjekom ta kriminal i korupciju, a zbog činjenice da zakon o popisu sadrži zakon o zvaničnoj statistici i zakon o zaštiti ličnosti, upućen je zahtjev i Agenciji za zaštitu ličnih podataka.
– Morali smo se obratiti Agenciji, obzirom da je riječ o ličnim podacima naših građana i da li mi imamo mogućnost da te podatke dostavimo. Agencija je odgovorila potvrdno, pa ćemo se danas obratiti popisnoj komisiji, kako bi se sporni slučajevi proslijedili odsjeku za kriminal ili u krajnjem slučaju tužilaštvu, kako bi se otvrdilo da li je bilo loše namjere i da li će lica koja su napravila prekršaj odgovarati – pojasnio je Pejović.
Svi popisivači su bili u obavezi da potpišu ugovore o zaštiti podataka građana, ali da je u ovom slučaju došlo do curenja podataka, pa će Uprava za statistiku pokrenuti proceduru. Pejović je istakao da je ovo jedini popis do sada u kojem instruktori provjeravaju svaki popisni listić.
Poslanik Nikola Camaj je kazao da popisivačima do sada ništa nije isplaćeno, a neki su umali troškove prevoza. Pejović je odgovorio da se plaćanje obavlja nakon završenog rada.
– Popisne komisije moraju dostaviti finansijski obračun Upravi za statistiku, kako plaćanje bilo izvršeno popisivačima. Svi znamo kada se budžetska godina završava, a otežavajuća okolnost je što je popis produžen do 28. Decembra, što znači da ćemo već imati zatvorenu budžetsku godinu i pojavile su se određene spekulacije u javnosti i po medijima, da će isplate popisivačima biti u februaru. Isplate će biti u narednoj godini, odmah po otvaranju budžeta i odmah pošto popisne komisije dostave Upravi sređene finansijske obrasce – kazao je Pejović.
U većini opština popis završen, informisao je Pejović i dodao da je u Kotoru, Tivtu i Budvi dinamika usporena zbog nedostatka popisivača.