Због веома тешке финансијске ситуације у компанији Црногорска пловидба Министарство поморства недавно је предложило уговор о пословно-техничкој сарадњи те фирме и Барске пловидбе. Раније је Влада разматрала модел спајања те двије компаније како би се извукле из проблема у пословању, али по Закону о привредним друштвима то није могуће јер обје компаније имају негативан капитал.
Министар поморства Филип Радуловић казао је на данашњој конференцији за новинаре да је стање у Црногорској пловидби прилично лоше, да дугују држави 37 милиона еура, а да је кључни проблем био кредит од 400 000 еура који нису могли да отплате и због којег је блокиран рачун.
– Ми смо кроз преговоре са том банком успјели да договоримо нови кредит за Црногорску пловидбу и на тај начин смо одблокирали рачун предузећа. Подсјетићу да је у јануару исплаћена задња рата према Ексим банци такода, у случају да би се нешто десило са црногорском пловидбом, ако би отишла у стечај, била би велика штета јер смо отплатили та два брода, казао је Радуловић.
Министар Радуловић сматра да су дошли до доброг рјешења да се избјегне увођење стечаја у Црногорску пловидбу.
– Ми смо предложили да се потпише уговор о пословно-техничкој сарадњи између Црногорске и Барске пловидбе. Ријеч је о двострано обавезујућем уговору. Барска пловидба би узела у закуп два брода Црногорске пловидбе а за узврат би уплатила аванс на рачун Црногорске пловидбе и на тај начин би Црногорска пловидба могла да исплати дуговања, казао је Радуловић.
Црногорска ће Барској пловидби морати да уступа и девет одсто свих прихода које буде остварила у наредном периоду.
Радуловић је истакао да на овај начин спашавају радна мјеста и што је најважније два брода Црногорске пловидбе чија је вриједност око 30 милиона еура.
Директор Црногорске пловидбе Владимир Тадић је нагласио да је на чело компаније ступио у фебруару и да су дугови настали јер бродови нису издавани за 14.000 долара већ за 5.000 до 7.000 долара.
-Из тог разлога држава је морала да враћа већи дио кредита Ексим банци и тај дуг према држави је достигао скоро 37 милиона еура. Затекао сам један незатворен овердрафт кредит према Првој банци и преко 320 000 еура дуга према добављачима, рекао је Тадић.
Додао је да су имали аранжман са унајмитељом компанијом Глобал Американ Транспорт, која им је остала дужна око 425.000 еура па су покренули арбитражу да то наплате, те да је дуг дошао до 700.000 еура. Због тога је како тврди, брод „21. Мај“ остао у фебруару заглављен у Алжиру а нису могли да добију државну помоћ ни кредит па је дуг од 450.000 покрила друга компанија, којој је дневни закуп смањен на 2.500 еура за 20 дана.
Тадић сматра да је једини одрживи модел превазилажења финансијске кризе пословно техничка сарадња са Барском пловидбом.
И директор Барске пловидбе Борис Михаиловић је нагласио да су подржали Владин план јер би та компанија за неколико година вјероватно дошла у исту ситуацију. Нагласио је да су њихови бродови годину дана у најму за 11.500 долара дневно те да су ликвидни, те да ће коришћењем четири брода покрити евентуалне минусе овакве сарадње са Црногорском пловидбом.