Nađeno rješenje za Crnogorsku plovidbu

Фото: Влада ЦГ

Zbog veoma teške finansijske situacije u kompaniji Crnogorska plovidba Ministarstvo pomorstva  nedavno je predložilo ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji te firme i Barske plovidbe.  Ranije je Vlada razmatrala model spajanja te dvije kompanije kako bi se izvukle iz problema u poslovanju, ali po Zakonu o privrednim društvima to nije moguće jer obje kompanije imaju negativan kapital.

Ministar pomorstva Filip Radulović kazao je na današnjoj konferenciji za novinare da je stanje u Crnogorskoj plovidbi prilično loše, da duguju državi 37 miliona eura, a da je ključni problem bio kredit od 400 000 eura koji nisu mogli da otplate i zbog kojeg je blokiran račun.

– Mi smo kroz pregovore sa tom bankom uspjeli da dogovorimo novi kredit za Crnogorsku plovidbu i na taj način smo odblokirali račun preduzeća. Podsjetiću da je u januaru isplaćena zadnja rata prema Eksim banci takoda, u slučaju da bi se nešto desilo sa crnogorskom plovidbom, ako bi otišla u stečaj, bila bi velika šteta jer smo otplatili ta dva broda, kazao je Radulović.

Ministar Radulović smatra da su došli do dobrog rješenja da se izbjegne uvođenje stečaja u Crnogorsku plovidbu.

– Mi smo predložili da se potpiše ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji između Crnogorske i Barske plovidbe. Riječ je o  dvostrano obavezujućem ugovoru. Barska plovidba bi uzela u zakup dva broda Crnogorske plovidbe a za uzvrat bi uplatila avans na račun Crnogorske plovidbe i na taj način bi Crnogorska plovidba mogla da isplati dugovanja, kazao je Radulović.

Crnogorska će Barskoj plovidbi morati da ustupa i devet odsto svih prihoda koje bude ostvarila u narednom periodu.

Radulović je istakao da na ovaj način spašavaju radna mjesta i što je najvažnije dva broda Crnogorske plovidbe čija je vrijednost oko 30 miliona eura.

Direktor Crnogorske plovidbe Vladimir Tadić je naglasio da je na čelo kompanije stupio u februaru i da su dugovi nastali jer brodovi nisu izdavani za 14.000 dolara već za 5.000 do 7.000 dolara.

-Iz tog razloga država je morala da vraća veći dio kredita Eksim banci i taj dug prema državi je dostigao skoro 37 miliona eura. Zatekao sam jedan nezatvoren overdraft kredit prema Prvoj banci i preko 320 000 eura duga prema dobavljačima, rekao je Tadić.

Dodao je da su imali aranžman sa unajmiteljom kompanijom Global Amerikan Transport, koja im je ostala dužna oko 425.000 eura pa su pokrenuli arbitražu da to naplate, te da je dug došao do 700.000 eura. Zbog toga je kako tvrdi, brod „21. Maj“ ostao u februaru zaglavljen u Alžiru a nisu mogli da dobiju državnu pomoć ni kredit pa je dug od 450.000 pokrila druga kompanija, kojoj je dnevni zakup smanjen na 2.500 eura za 20 dana.

Tadić smatra da je jedini održivi model prevazilaženja finansijske krize poslovno tehnička saradnja sa Barskom plovidbom.

I direktor Barske plovidbe Boris Mihailović je naglasio da su podržali Vladin plan jer bi ta kompanija za nekoliko godina vjerovatno došla u istu situaciju.  Naglasio je da su njihovi brodovi godinu dana u najmu za 11.500 dolara dnevno te da su likvidni, te da će korišćenjem četiri broda pokriti eventualne minuse ovakve saradnje sa Crnogorskom plovidbom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here