НА ТРОПСКИМ ВРУЋИНАМА КОРИСТИТИ БЛАГОДЕТИ СУНЦА И МОРА УЈУТРО И ПОСЛИЈЕ 18 ЧАСОВА

Тропске врућине, са температурама ваздуха до 40 степени преовлађују ових дана и на нашим просторима. Честа су упозорење надлежних  како се  заштити  да не би дошло до нежељених посљедица од сунчанице и топлотног удара.         

Докторица Марија  Станишић, специјалиста  породичне медицине у Дому здравља Херцег Нови,  гостујући у Новском јутру казала је да је превише информација  на интернету, од којих  не знате шта пробрати. Препорука која нема алтернативу, особито за дјецу млађу од двије године, да не смију боравити на сунцу од 11 од 18 часова. У климатизованим просторијама требало би температура да буде десет степени нижа од спољашње. Температурама  треба и прилагодити одјећу. За све је потребно знати мјеру, осим да можемо бити  неумјерени у пливању, које је најбоље за организам, емоције, да се лијепо осјећамо. Пливање је један од спортова, који активира све мишиће тијела. 


–  На прагу јула, као да нас је изненадило топло вријеме. Тегобе, које осјећају многи не повезују да је у питању висока температура ваздуха и долазе у Дом здравља са неспецифичним симптомима, особито, пацијенати који спадају у групу хроничара и који већ годинама имају болести, као што је повишена артеријска тензија, дијабетес мелитус, реуматоидни артритис  и друге системске болести. И млађе особе потпуно здрави људи, се жале на вртоглавицу, на убрзан срчани рад, на поспаност, губитак концентрације. Они од изабраних доктора траже претраге, што  је културолошка навика. Некритички се односимо према сопственом понашању. Узрок свему томе јесте сунце. Као и сваке сезоне постоје актуелне теме које не примјењујемо. Сунце јесте извор живота и јесте лијек, али као и сваки други лијек у превеликој дози, може да буде и погубно за наше здравље, објашњава др Станишић.

Осврћући се да Херцег Нови јесте град сунца, зеленика, лијепих дана,али наше љетне сезоне су обиљежене и смртним случајевима, управо због тога што не знамо када је сунчања доста.Често се чује  како сунце није што је било.

– Сунце је увијек исто као што је било, али ми нисмо исти. Људи који живе на приморју знају дозирати . Они који дођу у госте чујемо реченицу дошли смо на 10 дана и зашто га не искористити.

 Порука је да пробају да  уживају  у мору, у пливању од седам , пола осам до 11 часова. Благодет који ћете осјетити од таквог понашања је немјерљива. Устаните раније када сунчеви зраци почињу да милују залив. Уживајте у изласцима сунца, море је са најљепшом поруком у раним јутарњим сатима, најчистије и чућете тишину која говори. Од 11 до пет требало би подијелити  вријеме у , искористити у читању и другим активностима и поново уживајте у сунцу у мору од пола 6 до 9 увече. Промијените  навике, поручила је др Станишић , онима који љетују на мору.  

Она наставља причу коју илуструје да је била свједок (што је честа појава) како младе мајке дјецу излажу сунцу  

 –  У тренутку када сам одлазила са плаже око 11 часова три младе мајке су дошле са бебицама, а све су биле млађе од 24 мјесеца. Моја претпоставка да ће на плажи остати до 12  и даље све су их намазале кремама са највишим заштитним фактором и отвориле сунцобране, што све није довољно да их заштите, казала  је др Станишић.

Шта се дешава са људима који остају у најкритичније доба дана на сунцу?

 – Наш организам функционише најбоље када је у равнотежи, хомеостази, физиолошком балансу. Да би било тако потребно је да унутрашњи услови и фактори спољашње средине, такође, буду у балансу. Температура преко 30 степени, није температура комфора, а организам се брани, различитим механизмима компензује тај спољашњи фактор, који није нешто што њему прија, тако да се прегријава. Организам се више зноји. Има два начина борбе нашег тијела против високих температура ваздуха, а то су знојење и кардиоваскуларни систем. Наша крв циркулише жилама, хлади системе органа, објаснила је др Станишић.

 У моменту када боравите на сунцу када је зрачење најинтнзивинје – шта се дешава?

– Тада највећи проценат циркулације крви  улази у мозак да би га хладио. То доводи до повећања притиска у мозгу и људи добијају симптоматологију која је из домена онога као да имају потрес мозга. Добијају, главобољу, вртоглавицу, мучнину, повраћање, дезоријентисаност, убрзани срчани рад, може доћи до кризе свијести, кожа је топла  повећава се тјелесна температура. Често се дешавају колапси на плажама. Обратио се већи број пацијената у Дом здравља за помоћ у паничном стању дођу у пратњи  више особа. Углавном се ради о прегријаности тијела. Треба ту особу склонити са сунца, и дати им само воду,  не кафу, не хладне напитке, алкохолне. Треба ставити хладне облоге на главу и потиљак, по могућности туширање  и  што  прије потражити нашу помоћ. Дом здравља ради од 7 до 21 час. Током љетних  мјесеци  у лијепој сарадњи  са Општином Херцег Нови  организује се рад здравствених радника  у туристичким амбулантама. Могу добити савјет, неопходну терапију и осмијех што се подразумијева, навела је она.

Из искуства говори да људи који су пребољели Ковид 19 су  научили лекцију, алн на тежи начин.

– Они најчешће питају када и како на сунце и то постају сада најбољи пацијенти, који су научили да цијене здравље, одмор и они су конзументи сунца и мора за примјер. Вакцина је лијек и када сте примили лијек тог дана не треба се излагати агресивним факторима. Тек послије  48 сати могу да иду  на плажу да се сунчају и купају. Вакцинација је препорука сваког здравственог радника. Важно од кога добијете информацију, оцијенила је др Марија Станишић.

Њена порука грађанима и гостима:

– Дођите и питајте нас. Увијек је боље дати савјет, него лијек!

Сунчаница је вазена за директно излагање сунчаном зрачењу. Топлотни удар се јавља и код људи, који раде у затвореним условима , као што су пекаре,  кабине, чак и у аутомобилима који су у хладовини.

-Зрачење је интензивније када је облачно вријеме. Течност би требало узимати чешће у мањој количини.  Узмати лагане оброке, не оптеретити се обилним ручком, препорука је свјеже воће и поврће. Спадам у групу љекара која нису претерани љубитељи суплемената, боље је узети у природи, него купити у апотеци.

Када имате оволико сунца, сигруно, нећете узимати витамин д , пошто је витамин д и хормон, о којем се зна све више, кажемо пацијентима да искључе из терапије од маја до октобра, препоручила је између осталог докторка која одржава добру праксу са својим пацијентима,који је контактирају телефоном и када није на послу.  

Индивидуално је како ће лијек, па и суплемент реаговати на оваком сунцу зато требају пазити, поготово, они који имају алергије и свијетлију пут.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here