Na Trgu od ćirilice, treće veče bilo posvećeno jubileju 910 godina od rođenja Simeona Mirotočivog.
Protojerej-stavrofor dr Boris Brajović, paroh podgorički i redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Nikšiću istakao je da ono što mu se čini važnim i po malo zapostavljenim, a tiče se upravo konstituisanja vjerskog, nacionalnog i državnog identiteta, jeste upravo taj momenat odricanja od vlasti i monašenje Prepodobnog Simeona.
Svako litijsko dijete, svaki starac ili starica, ne mora poznavati dogmate Crkve.
-Dovoljno je da su oni sa svojim kćerima i sinovima, na Sveto-Simeonovskom putu i zajedno sa njima korača. Mi kao narod srpski, koračamo tom stazom, znajući da nas ona ne vodi ni u kakav raj ili pakao, ili da nas pravi boljim ljudima, već u naručje Onoga koji nas je ljubavlju stvorio.
Mr Danijel Dojčinoviću, sa Katedre za srbistiku, Filološkog fakulteta iz Banja Luke govorio je o ličnosti Prepodobnog Simeona kroz njegova žitija, koja su sastavili njegovi sinovi, Stefan Prvovjenčani i Sveti Sava
-Žitije ovog svetitelja najbolje se razumije, ukoliko se čita zajedno, jer se ona međusobno dopunjuju. U njima se o Prepodobnom Simeonu govori kao „učitelju i prosvetitelju“, baš kao i docnije o Svetom Savi. Ima li veličanstvenije i bolje slike od slike starca Simeona koji leži na samrtnom odru? Onaj od koga su svi drhtali, leži umotan u rasu i moli svakoga za oproštaj. Ovo je pravi prosvetitelj. Onaj koji je pokazao kako je preumljenje moguće. Kako je pobjeda nad sobom moguća. zaključio je gospodin Dojčinović. U programu su učestvovali polaznici škole „Prepodobna Kasija Konstantinopoljska“.
U porti Sabornog hrama Vaznesenja Hristovog na Toploj, u okviru “Trga od ćirilice” večeras od 21:00 sat biće priređen program „Prosvetiteljsko djelo svetih Ćirila i Metodija”, povodom 1 160 godina od početka njihovog misionarskog delovanja među Slovenima.
Poslije uvodne riječi o sveslovenskim prosvjetiteljima, biće prikazan bugarski igrani film “Sveti knez Boris prvi (Mihail)”, sa prevodom, o prvom krštenom knezu bugarskom, savremeniku prvoga srpskog krštenog kneza Budimira (Mutimira) i djelovanju Svetih Sedmočislenika među njima. Ulaz je slobodan .
Tekst i foto: Mitropolija crnogorsko primorska