Od početka ratnih dešavanja u Ukrajini, hecegnovskom Crvenom krstu se do sada prijavilo 60 ukrajinskih izbjeglica, a njihovi zahtjevi se uglavnom odnose na to kako da se prijave i registruju, ostvare zdravstvenu zaštitu i pravo na obrazovanje, kazala je u „Novskom jutru“ RTHN Milena Šćekić, sekretarka opštinske organizacije Crvenog krsta.
Kako bi se što bolje pripremili za očekivani dolazak ukrajinskih izbjeglica, u hercegnovskom Crvenom krstu su dogovorili saradnju sa organizacijama na lokalnom nivou. U pružanju pomoći pomažu im i volonteri Ukrajinci koji su već duže vrijeme u Crnoj Gori, što im olakšava prevazilaženje jezičke barijere i obezbjeđuje dodatnu sigurnost izbjeglima, kazala je Šćekić.
– Broj izbjeglih lica iz Ukrajine koji su nam se obratili za sada je 60, a očekujemo svakodnevno nova prijavljivanja. Za očekivati je da im možda u prvim danima ne treba pomoć, ali kako vrijeme bude odmicalo, svjesni smo da će se taj broj povećavati, posebno ako ne uspiju da ostvare određeni prihod, kazala je Šćekić i dodala da su smještaj uglavnom organizovali u privatnom smještaju, samostalno ili posredstvom prijatelja.
Vlada je donijela odluku da izbjegla lica iz Ukrajine imaju pravo na privremenu zaštitu u Crnoj Gori, a to znači da imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, zaposlenje. Uz savjetodavnu, Crveni krst im obezbjeđuje humanitarnu i psihosocijalnu pomoć, objašnjava Šćekić.

– Kada se jave Crvenom krstu, procedura nalaže je prikupljanje osnovnih podataka, koliko ih je u porodici, gdje su smješteni i na koji način su obezbjedili sebi smještaj. Ono što njih prvo interesuje je kako da se prijave, registruju kao izbjeglice u zemlji, da se zna da su tu. Kako da ostvare pravo na zdravstvenu zaštitu, pristup obrazovanju, a značajan broj njih pita kako mogu djecu upisati u vrtić jer u ovom prvom talasu koji je pogodio Crnu Goru a samim tim i Herceg Novi, ima puno porodica sa djecom različitog uzrasta. Pitanje vrtića je ostalo nedefinisano, ali smo uzeli kao obavezu da mi probamo da iskomuniciramo na lokalnom nivou i obezbjedimo boravak u vrtiću. Postoje i starija lica sa hroničnim oboljenjima kojima je potrebna redovna terapija i kako vrijeme prolazi, nove zalihe lijekova. Traže odjeću, obuću, higijenu, a iznad svega potrebna im je sigurnost da imaju kome da se obrate ako sve ovo potraje. Upućujemo ih na nadležne institucije da se prijave za privremenu zaštitu i olakšaju sebi život dok su ovdje, ističe Šćekić.
Ona dodaje da se oko 400 lica iz Ukrajine do sada prijavilo Crvenom krstu Crne Gore te da su mahom u južnoj regiji države, ali da je za očekivati da će ih biti i u ostalim gradovima kao što je slučaj sinoćnjeg dolaska grupe od 35 lica u Bijelo Polje.