Na autobuskoj stanici manji promet putnika nego prošle godine

Iako su tokom ove sezone angažovane sve autobuske linije ka većim gradovima regiona, odnosno 43 za Srbiju, devet novih za Bosnu i Hercegovinu, kao i pet novih za Hrvatsku, broj putnika je za oko 20% manji nego prošle godine. Cijene karata veće su nego lani, od dva do šest eura u međunarodnom i jedan do dva eura u međugradskom saobraćaju.

Poslovna sekretarka hercegnovske autobsuke stanice, Maja Pajević smatra da je turistička privreda uoči sezone imala previsoka očekivanja, ali da trenutni bilans nije toliko dobar, jer se i špic pomjerio za skoro cijeli mjesec.

Ipak, povećanje cijena karata u međunarodnom saobraćaju nije uticalo na odluke turista da posjetre Crnu Goru ovog ljeta, jer agencije obezbjeđuju popuste.

– BiH i Srbija rade uglavnom tu agencijsku prodaju karata, što znači da putnik ima dodatne kategorije popusta, poput porodičnih, studentskih, grupnih. Njima je neosjetno to povećanje cijena i nije moglo uticati da bude lošija sezona – navodi ona.

Lošiji bilans nego lani bilježi međugradski saobraćaj, informiše Pajević.

– Crnogorsko primorje poznato je po tome što veliki broj turista dolazi iz Rusije i Ukrajine, a ove je sezone osjetno da ih nema. Tu su uglavnom ljudi koji posjećuju centralnu i južnu regiju, tako da je međugradski saobraćaj značajno u minusu, odnosno loše posluje baš zato što nedostaju ti putnici – navodi ona.

Kao jedan od glavnih problema sa kojima se suočavaju svake sezone je gužva na crnogorskim putevima, što često uzrokuje kašnjenje i otkazivanje autobuskih linija.

– Od Radanovića do Herceg Novoga, Tivat, Kotor, svakodnevno imamo problem da nam prevoznici otkazuju polaske, jer ne mogu da dođu i prevoz obave po redu vožnje, što je za nas jako loše, kao i za turiste, kojima ne možemo objasniti da put iz Kotora ili Tivta traje više od dva ili tri sata. Možda bi bilo bolje da se sledeće sezone više orjentišemo na rješavanje tih problema – smatra Pajević.

Najčešće kasne prevoznici iz centralne Crne Gore, kao iz Tivta, Kotora i Budve, ali putnici se uglavnom ne žale jer se nije dešavalo da kasne poslednji polasci.

– Svakako nam to ne ide u prilog, jer je teško ljudima objasniti da se 45-50 kilometara prelazi sa dva sata. To je nešto što ne možemo da popravimo, niti možemo da utičemo ili objasnimo putnicima na adekvatan način kakva je situacija na našim drumovima već godina. Trebalo bi da se omogući a cirkulacija saobraćaja da se u neko dogledno vrijeme može stići do željene destinacije – ističe Pajević.

Ona smatra da je na bilans sezone najviše uticala inflacija, odnosno previsoka povećanja cijena, što je, kako je kazala, svakodnevni komentar na autobuskoj stanici.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here