Na 11. Trgu od ćirilice dodijeljene nagrade „Ćiriličnik” i „Pečat Hercega Šćepana”

Svečana dodjela nagrada 11. Trga od ćirilice ovogodišnjim laureatima – Srpskoj pravoslavnoj bogosloviji Svetog Arsenija Sremca iz Sremskih Karlovaca i pjesniku Blagoju Bakoviću upriličena je sinoć na Belavisti.

Bogosloviji Svetog Arsenija, „jednoj od najstarijih obrazovnih ustanova SPC”, kako stoji na povelji, dodijeljena je nagrada „Ćiriličnik”, „za izuzetan doprinos pravoslavnoj duhovnosti, istinskoj prosveti i sveukupnoj ćiriličnoj kulturi”.

Žiri, koji su činili književnici: Novica Đurić, Radomir Uljarević, Želidrag Nikčević, prof. dr Budimir Aleksić i Budimir Dubak, odluku o dodjeljivanju „Ćiriličnika” Karlovačkoj bogosloviji donio je jednoglasno, rukovodeći se sveukupnim značajem koji je ona imala, i ima i danas, u svojoj dvjestatridesetogodišnjoj (230) istoriji.

U obrazloženju žirija, koje je pročitao Budumir Dubak, između ostalog stoji:

– Bogoslovija Svetog Arsenija Sremca jedan je od temelja sveukupnog školstva Srpske pravoslavne crkve, i duboko je utkana ne samo u život srpske Vojvodine i Sremsko-karlovačke mitropolije, nego i uopšte u život Srpske Crkve i srpskog naroda, kao i u život sveukupnog Pravoslavlja – pročitao je Dubak.

Uloga ove slavne srpske škole pokazala je kroz svoju istoriju da njen cilj i zadatak nije samo bio prosto sticanje znanja nego cjelosno duhovno, umno i moralno obrazovanje njenih vaspitanika, a preko njih i cijelog naroda, zbog čega je njena uloga bila značajnija, i prosvetna misija plodonosnija, zapazio je Dubak.

Budimir Dubak

– Spomenimo i to da je veliki broj polaznika, kao i veliki broj nastavnika ove slavne škole bio sa prostora Crne Gore i Boke Kotorske. Svi oni su dali značajan doprinos ne samo razvoju srpske crkvene prosvete, nego i sveukupnoj srpskoj duhovnosti i kulturi. Neka bude srećno ovo priznanje njenim profesorima i đacima, koji su se ovjenčali nagradom „Ćiriličnik“, sa željom da i dalje njena misija i plodovi budu od koristi, i divan primjer svima u izgrađivanju pokoljenja našeg srpskog roda koja stasavaju i koja se obrazuju i vaspitavaju – poručio je Dubak.

Nagradu je u ime Bogoslovije, iz ruku protojereja–stavrofora Obrena Jovanovića, arhijerejskog namjesnika hercegnovskog, primio njen rektor protojerej–stavrofor Jovan Milanović, koji se na njoj zahvalio biranim riječima.

Protojerej-stavrofor Jovan Milanović, rektor Karlovačke bogoslovije

– Ovaj Trg od ćirilice, oko ovog čudesnog hrama Sv. arhistratiga Mihaila – sa njegovim čudesnim strelama koje vrhune ka nebu i sve nas opominju i pozivaju da ne tražimo postojanog grada ovdje na zemlji, pa makar ga zidali i od kamena – čuva ne više oružje i ne bavi se niskim vrijednostima. Ovaj Trg od ćirilice, čuva slova i riječi koje vezuju ne više za bilo kakvog vlastodršca, nego vezuju za Svedržitelja. Zato ovom događaju nisu potrebni zvuci, nego riječi koje ječe i zveče i ispunjavaju ovaj trg i ovaj grad istinom da je samo Bog vječan – kazao je on.

Protojerej-stavrofor Jovan Milanović dolazi iz Sremskih Karlovaca, iz grada koji, kako je kazao, nema ni jedne kule, ali je pravljen tako da bude ipak kula vodilja, Sion srpski, onima koji vjeruju da je Riječ postala tijelo.

– Osim jezika i pisma sličan je ovom novskom i po mentalitetu, a poslije ovoga večeras, ubjeđen sam da Herceg Novi i Sremski Karlovci postaju sinonim, i to ne samo zbog srpskog zbora, nego i zbog istine o čuvanju vjere i jedinstva, ponekda čini se oholo i gordo, ali opet na čudesan način smireno i mirno. Ništa od onoga što se u toj našoj kući, bogosloviji Karlovačkoj dešava nije naše, nego djelo naših predaka, a mi malo zagrebemo, ne bismo li napravili rupu koju će naši potomci da popune… Ta je naša kuća sa svojim narodom krvarila, sa svojim narodom pjevala i snijevala, sa svojim narodom išla sjeverno, južno, istočno i zapadno, i do dana današnjeg sa svojim narodom, gdje god se on nalazio, čuva tu tajnu Bogoovaploćenja, prisustva Božjeg u ovom svijetu. Preko tri i po hiljade učenika otišlo je iz nje da bi se u nju neprestano vraćalo… Zato ovu večrašnju nagradu doživljavam prije svega kao amanet i kao zavjet, da ćemo na tom putu čuvanja ćirilice i mi tamo negdje napraviti Trg. Stoga, radujući se večerašnjem druženju, pozivam vas da budete jedno sa nama i u Sremskim Karlovcima – poručio je Milanović.

Pjesnik Blagoje Baković, u čijim stihovima životvorno pulsira naša najbolja lirska tradicija, kako stoji na povelji, dobitnik je ovogodišnjeg „Pečata Hercega Šćepana”. Nagradu mu je uručio predsjednik Upravnog odbora Trga od ćirilice, protojerej–stavrofor Radomir Nikčević.

Obrazloženje žirija je pročitao Radomir Uljarević, a u njemu je između ostalog istaknuto da je Blagoje Baković pjesnik čije djelo ne trpi saopštenja, nesmjestivo u kratke teorijske i kritičarske forme kao što su saopštenja i obrazloženja, nadmaša pravila i prevazilazi okvire lirskog sistematizovanja u uobičajene foldere. Književna kritika rađe ne bi da rizikuje, ali ovoj poeziji se ne žuri, ona računa sa vječnošću. A Pečat Hercega Šćepana samo ukazuje na to računanje.

Kako zapaža Nikčević, Baković ne doziva muze, one su sa njim i danju i noću, i na javi i u snu, on je jedini pjesnik, koji kad god poželi piše, dok drugi čekaju nadahnuće.

Protojerej-stavrofor Radomir Nikčević

– Nadahnuće je uvijek tu, za njega je nadahnuće isto što i vazduh, pisanje isto što i disanje, urođena potreba bez koje život ne bi imao smisla, i ne bi bio moguć. Ma o čemu da pjeva, njegova poezija je religijska, bogonadahnuta, pa i kad pjeva o ženi, o ljubavi, o smrti, uvijek je tu Bog, počev od prve knjige „Žeđ pod vodom“, Baković pjeva u slavu Gospodnju, poput Romana Meloda, on osluškuje zvučanja tražeći melodiju da ugasi tu neugasivu žeđ pod vodom… On je na samom početku podesio ton, izabrao metar, i preostalo je samo da u svoj pehar sipa živu vodu kako bi zagasio tu neugasivu žeđ, koja je zapravo žeđ za istinom, za Hristom, i od te prve knjige do danas Blagoja vodi ta bogotražiteljska žeđ… U svojim najboljim stihovima pjesnik se susreo sa Onim za kojim oduvijek neodstupno čezne, a ti stihovi su nesumnjivi svjedoci tog susreta. Otuda, rekao bi Branislav Petrović, Baković govori s pozicije prvog čoveka koji se zatekao u tek stvorenom svetu – kazao je Nikčević.

Pjesnik se na nagradi zahvalio na najljepši mogući način – biranim riječima i stihovima:

Blagoje Baković, pjesnik

– Od svih tajni kojima je Gospod darivao ovaj svet, tajna pjevanja je u najdivnijoj vezi sa nebom, i onim što ono kroz pjevača daruje zemlji. Jedan sam od onih koji vjeruje da je ta količina dara najpresudnija za onaj trenutak kada misao, osjećaj, zanos, nadahnuće, prelazi u riječ, u zvuk, u melodiju maternjeg jezika i svega onoga što taj jezik nosi. Kada za nešto kažemo da je predivno, to me prije svega podsjeća na pređu i onaj zanat kojim se naše predilje među javom i med snom radile… Zahvaljujući toj mojoj službi u predivu i pletivu, kojoj služim po mjeri svoga dara, evo mene noćas na Trgu od ćirilice. Poslao mi Herceg Šćepan svoj pečat po žiriju, mojoj braći, da mi njime potvrdi moju službu daru, rodu i jeziku srpskome – poručio je Baković.

Primajući „ovaj pečat sa radošću i zahvalnošću”, Baković je zahvalnost zapečatio stihovima nastalim nakon što mu je saopšteno da je upravo on ovogodišnji laureat.

Veče je znalačkim pojanjem uljepšao kvartet karlovačkih bogoslovaca, predvođenih profesorom Jovanom Stojanović. Voditelj večeri je bila Aleksandra Miljanić.

Izvor i foto: Srpska pravoslavna crkvena opština Topaljko-hercegnovska

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here