U MZ Mojdež ulažu u infrastrukturu ali i poslije 19 godina strahuju od novog klizišta  

U Mjesnoj zajednici Mojdež planiraju se značajna ulaganja u putnu infrastrukturu. Nedavno je završen put od Porobića do Kosića u Mokrinama, koji je postao frekventna saobraćajnica, jer povezuje ovaj kraj i grad sa zaleđem Herceg Novog. Put kroz selo koji je stradao pokretanjem klizišta, prije 19 godina je saniran, ali su evidentna oštećenja iznad tunela Potkop.    

Mnogi putevi do zaselaka u ovom živopisnom kraju su u lošem stanju, a uskoro bi trebalo da počne sanacija puta do Filter stanice, investicione vrijednosti oko 146 000 eura, kazao je za RTHN predsjednik Mjesne zajednice Mojdež Petar Porobić:

– Put je, inače, u jako lošem stanju, međutim, sve više propada, kako se posljednjih godina intenzivno gradi na ovom području. Prije tri godine urađen je projekat sanacije puta i krenulo se u realizaciju, ali je zbog epidemiološke situacije, sve zaustavljeno. Kako je riječ o putu koji vodi do Filter stanice u Mojdežu, Vodovod je platio izradu projekta puta. Opština će finansirati radove zajedno sa preduzećem Vodovod i kanalizacija i Mjesnom zajednicom. Uskoro će krenuti sanacija sa proširenjem tog puta, kojem gravitiraju brojna domaćinstva i vikend naselja. Naredne sedmice će biti raspisan tender sanacije puta procijenjene vrijednosti oko 146 000 eura. Kada bude prošla tenderska procedura, očekujemo za dva mjeseca da krene realizacija na proširenju i uređenju puta, najavio je Porobić.

U pripremi su radovi na rekonstrukciji puta ka zaseoku Porobići, nakon što je urađena saobraćajnica od Mojdeža do Kosića.

– Sad će se raditi put u dužini kilometar i 100 metara do Porobića. Vrijednost projekta je 122 000 eura. Sljedeće sedmice biće raspisan tender i za tu dionicu. Kad se taj dio završi radiće asfaltiranje od Kosića do škole u Mokrinama, tako da će uređenim putem biti skroz povezani Mojdež i Mokrine. Trebalo bi da uskoro bude raspisan tender u vrijednosti 70 000 eura, za proširenje puta do Crkve Sv. Spasa, potom od Mjesne zajednice sa druge strane crkve radiće asfatiranje dionice u dužini 300 metara, koji ide prema Brajovićima. Opština će to finansirati zajedno sa Mjesnom zajednicom. Mi ćemo da učestvujemo u ovim projektima, koliko budemo mogli. Sljedeće sedmice biće raspisan zbirni tender,u vrijednosti je od 1,3 miliona eura u kojima će biti više projekata.

Put Porobići-Kosići

Prošlo je 19 godina od pokretanja velikog klizišta u Mojdežu koje je zahvatilo oko 12 hetara površine i oštetilo brojne kuće, infrastrukturu u selu, maslinjake… Iako su brojni izvođači od tada radili na sanaciji hidrotehničkog tunela Potkop i uloženo preko dva miliona eura, još uvijek nije pronađeno rješenje. Nakon radova kompanije „Bi kod“ iz Podgorice, u organizaciji tada Direkcije javnih radova, koji su čistili tunel, posao je prekinut 2017. , bez  spajanja starog i novog Potkopa, što je i cilj kako bi  se eliminisali uzroci pokretanja klizišta: 

– Trenuto se ništa ne dešava u hidrotehničkom tunelu. Ostaje kao što je bilo nakon šest obrušavalja u tunelu, prilikom radova na prokopavanju. Nije se išlo dalje sa sanacijom. Mješani strahuju od novog klizišta, velika voda iz tunela ističe. Sve je u rukama nadležnog Ministarstva,od kojeg je Opština i Mjesna zajednica više puta tražila odgovore, šta se sa tim projektom  dešava, ali nismo dobili povratne informacije. Šta će da se dešava dalje, stvarno ne znamo.

Podsjećamo, od tog 28. februara 2004. godine do danas obavljeno je više radova u hidrotehničkom tunelu, ali pravo rješenje još nije pronađeno.

Za nastavak posla neophodno je započeti detaljno naučno-geološko istraživanje, koje će dati odgovor na koji način preusmjeriti vodu, u cilju sprečavanja pojave klizišta. Takvo istraživanje je neophodno da bi se ušlo u izradu glavnog projekta za radove druge faze, saopštili su ranije za RTHN iz Uprave javnih radova.

Mnogo novca je do sada uloženo u Potkop, preko dva miliona eura, još od vremena kada je bila angažovana firma Vrdnik pa do perioda kada je posao preuzela firma „Bi Kod“, ali pravo rješenje i dalje nije pronađeno.

Nastavak radova direktno je uslovljen istražnim radovima i izradom projekta, kao i njegovim uvrštavanjem u kapitalne projekte koji se finansiraju na osnovu Zakona o budžetu Crne Gore, što nije urađeno.

Tokom prve faze radova koja je okončana u oktobru 2015. radnici „Bi koda“ prokopali  su novi tunel u dužini od 197 metara. Radovi su izvođeni u organizaciji Direkcije javnih radova, a investicija je bila vrijedna oko 852 hiljade eura. „Bi Kod“ se na gradilište vratio 2017. godine, za šta je iz državnog budžeta opredjeljeno još 286. 000 eura. Kada su radnici došli do pozicije dvostrukih vodnih vrata, došlo je do prvog obrušavanja zemlje, a potom se zemlja obrušila još šest i više puta.

Od tada nije više bilo aktivnosti u tunelu i šire, i pored toga što su iz Opštine i Mjesne zajednice Mojdež upozoravali na kritičnu i neizvjesnu situaciju sa Potkopom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here