Министар Дукај: Без свеобухватне реформе изборног система не можемо направити суштинске промјене

Фото: Заједница општина

-У Министарству јавне управе високо смо поставили приоритет реформе система локалне самоуправе, са посебним акцентом на децентрализацију и дигитализацију. У том контексту, Влада Црне Горе у 2024. године усвојила Анализу функционисања система локалне самоуправе, која је показала бројне слабости постојећег система и указала на хитну потребу за промјенама, казао је министар јавне управе Мараш Дукај у уводном дијелу Панел дискусије „Реформа изборног законодавства: Јединствен изборни дан, непосредни избори предсједника/градоначелника и отворене листе – изазови и предности”, у организацји Заједнице општина Црне Горе.

Министар Дукај је истакао да је јака и ефикасна локална самоуправа, темељ снажног и праведног друштва. По његовим ријечима, Анализа је показала да Црна Гора представља једну од најцентрализованијих држава у Европи, монотипски модел организације локалне самоуправе није одржив и постоје озбиљни изазови у погледу локалних јавних финансија и функционисања привредних друштава на локалном нивоу. Такође, начин избора предсједника општине није одговарајући, јер не одражава изборни легитимитет.

-Однос централних и локалних власти мора бити унапријеђен. Сва ова питања адресирали смо кроз нови Закон о локалној самоуправи. Међутим, јасно је да без свеобухватне реформе изборног система не можемо направити суштинске промјене. Зато смо, још у мају прошле године, упутили двије кључне иницијативе Скупштини Црне Горе: увођење непосредног избора предсједника општина и одржавање свих локалних избора у једном дану, истакао је Дукај и додао да је увјерен да ове иницијативе јачају демократски карактер изборног процеса, и смањују  политичке тензије.

Мараш Дукај – Фото: Медиа Биро

-Самим тим, директно утичу на успјех реформских процеса које смо темељно и систематично започели, Увјерен сам да само кроз системску реформу, храбре одлуке и отворен дијалог можемо изградити модерну, ефикасну и одговорну локалну самоуправу. Наш циљ је јасан –  да оснажимо локалне заједнице у којима ће се власт приближити грађанима, а локалне институције радити у њиховом интересу, казао је Дукај.

Генерална секретарка Заједнице општина Црне Горе Мишела Манојловић, која је уз министра Дукаја, отворила панел, истакла је да се питање локалних избора тиче се пренствено грађана.

-У улози бирача, они желе функционалну локалну самоуправу, способну да обезбиједи услове за квалитан живот у локалним заједницама. Избори су инструмент који им даје шансу да такве услове и добију, нагласила је Манојловић.

Манојловић је подсјетила да је у црногорској вишепартијској демократији постојао  један кратак период непосредних избора за предсједника општине.

-Зато је веома важно да се данас присјетимо разлога из којих су те 2003.године посебним законом уведени непосредни избори, да одговоримо на питање зашто смо од њих одустали шест година касније као и на питање да ли смо и шта суштински и дугорочно ријешили изборима за локалне скупштине у једном дану? Да ли је сада право вијеме да те праксе рехабилитујемо или треба да размотримо друге опције прилагођене нашем, веома специфичном друштвеном и политичком контексту? Тачније, треба ли да се бавимо узроцима нефункционалности појединих општина или да само санирамо посљедице на начин који смо не тако давно већ примјенили и видјели куда води, истакла је Манојловић.

Мишела Манојловић – Фото: Медиа Биро

Манојловић је нагласила да је потребно нешто мијењати, али не без претходног дијагностификовања проблема и његове темељне и стручне анализе.

-Сматраћемо да смо сви заједно успјели ако учинимо очигледном узрочно посљедичну везу између различитих идеја за измјене изборног законодавства и њихових посљедица и ако се данас сложимо око модела који це омогућити ефикасно функционисање локалних самоуправа у Црој Гори, закључила је Манојловић.

Први панел је одржан на тему “Предности/изазови  непосредног избора предсједника општине/градоначелника и организације избора у једном дану “ на коме су учествовали еминентни саговорници Нина Блажић из Министарства јавне управе, Драган Копривица, Центар за демократску транзицију, Ђорђије Блажић, Факултет за државне и европске студије и Драган Шоћ, адвокат.

Други панел на тему  “Отворене листе” – предности / изазови” окупио је стручњаке из ове области,  Драгишу Јањушевића из Министарства јавне управе, Младена Вукчевића, Факултет правних наука, УДГ, Златка Вујовића, Факултет политичких наука,УЦГ и Василија Чарапиа из Одбора за реформу изборног законодавства Скупштине Црне Горе.

На панелима који су изазвали отворене дискусије, учествовали су предсједници општина и скупштина општина, као и представници једница локалне самоуправе.

 

 

 

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере